Satın alma tarzlarının marka imajı üzerinde olası etkileri : Süt ve süt ürünleri pazarına yönelik bir çalışma
Effects of purchasing styles on brand image : A study on milk and dairy products market
- Tez No: 599205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI KUŞÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde tüketicilerin satın alma tercihlerinde etkin olan unsurlardan bir tanesi marka imajı olup, bu marka imajının oluşması süreci merak konusu olabilmektedir. Satın alma süreçlerinde marka imajı gibi markaya dair pek çok unsur, tüketicilerin karar vermesinde giderek artan bir etkiye sahip olabilmektedir. Olumlu bir marka imajı için, markaların tüketici düşüncelerini olumlu yönde etkileyecek faaliyetlerde bulunması önem arz etmektedir. Bu çerçevede organizasyonların tüketicilerin istek ve beklentilerini dikkate alarak faaliyetlerini tasarlamaları gün geçtikçe daha da fazla önem kazanmaktadır. Bu çalışmada süt ve süt ürünleri pazarı için satın alma tarzları ile marka imajı arasındaki etkileşimin anlaşılabilmesi adına bir inceleme yapılması amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini, İstanbul Anadolu Yakasında, kümeleme örnekleme yöntemiyle seçilen örnekler üzerinden, marketlerde süt ve süt ürünlerini satın alan müşteriler oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini ise her bir küme için eşit dağılacak şekilde, tesadüfi örneklem yöntemine göre seçilen 416 katılımcı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today brand image is one of the factor that effects purchasing choices of consumers which can be a matter of curiosity. Many aspects of the brand, like brand image, may have an increasing impact on consumer decisions. For a positive brand image, it is important to engage brand activities in order to affect consumer decisions in a positive way. Within this framework, it becomes more and more important for organizations to design their activities as per the wishes and expectations of consumers. In this study, it is aimed to make an examination in order to understand the interaction between purchasing styles and brand image for the milk and dairy market. The population of the research is composed of customers who buy milk and milk products in the grocery stores through the samples selected by clustering sampling method in the Anatolian side of Istanbul. The research sample consisted of 416 participants selected according to the random sampling method so that they were distributed equally for each cluster.