Üre tayini için tek kullanımlık amperometrik biyosensör geliştirilmesi
Development of disposable amperometric biosensors for urea determination
- Tez No: 599238
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİKRİYE ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Biyosensörler biyolojik reaksiyonlarda hedef analitleri kontrol etmek için kullanılan ufak algılayıcı aygıtlardır. Biyosensörlerin hedefi, tayin edilecek materyal miktarına göre orantılı olarak elektriksel işaret üretmektir. Biyosensörler birçok alanda kullanılabilir. Bunların başlıcaları biyomedikal örneklerin analizi ve tıp alanıdır. Günümüzde yaklaşık 200 civarında biyosensör geliştirilmiş ancak, 25'i piyasaya sürülmüştür. Üre Biyosensörleri ise; çözeltilerdeki üre konsantrasyonu tayininde kullanılan sensörlerdir. Potansiyometrik ölçüm esasına dayanır. Çözeltiye daldırılan iki elektrod arasındaki potansiyel farkının ölçülmesine dayalı konsantrasyon tayini yapılır. Bu çalışmada da üre tayini yapabilmek için, Screen-printed elektrodları (SPE) kullanılan amperometrik üre biyosensörü geliştirildi. İletken polimer ince film üzerine immobilize edilen üreaz enzim elektrodunun uygun çalışma şartlarının oluşturulması için pH tesiri ve tampon çözeltisi derişimi için ölçülen akım değerleri incelenmiştir. Ardından, biyosensörün istikrarlılığı ve elektrot cevabına etki oluşturacak taneciklerin tesiri belirlenmiştir. Bu biyosensörler, üre yapımının yapıldığı vücuttaki üre seviyesinin çok düşük ve ilk yükseltisinde değerlendirilmesine odaklanır
Özet (Çeviri)
Biosensors are small sensor devices used to control target analytes in biological reactions. The purpose of the biosensors is to generate an electrical signal in proportion to the amount of material to be analyzed. Biosensors can be used in many areas. Majority of these are biomedical samples analysis and medicine field. Nearly 200 biosensors have been developed, but around 25 have been commercially marketed. Urea Biosensors; These are the sensors used to determine the concentration of urea in solutions. It is based on potentiometric measurement. The concentration is determined by measuring the potential difference between two electrodes immersed in the solution. In this study, amperometric urea biosensor with screen-printed electrodes (SPE) was developed in order to determine urea. For the determination of the optimum working conditions of the urease enzyme electrode immobilized on conductive polymer thin film, the measured pH values, the temperature of the medium and the measured current values for the buffer solution concentration were investigated. Then, the stability of the biosensor and the effect of the particles that can interfere with the electrode response are determined.