Diyarbakır'ın bazı ilçelerinde yem bitkileri tarımının sorunları ve çözüm önerileri
The problems and solution suggestions of forage crops production in some districts of Diyarbakir
- Tez No: 599243
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma, Diyarbakır iline ait Bismil, Çınar ve Sur ilçelerinde yem bitkileri üreticilerinin mevcut durumunu ortaya koymak, yem bitkileri üreticilerin sorunlarını tespit etmek ve sorunlara yönelik çözüm önerileri geliştirmek amacıyla yapılmıştır. Diyarbakır ilinde yem bitkileri üretimi yapan işletmeleri inceleyerek; sosyo- ekonomik yapıları ve üretim teknikleri belirlenmiş, sorunları tespit edilerek, çözüm önerileri sunulmuştur. Bu araştırmanın materyalini, tesadüfi olarak seçilen toplam 150 yem bitkileri üreticisi ile yüz yüze anket yoluyla elde edilen bilgiler oluşturmaktadır. Üreticiler Diyarbakır Bismil, Çınar ve Sur ilçelerinde bulunan toplam 42 köyden seçilmiştir. Anket çalışması Eylül 2017 – Temmuz 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bilgiler 2017 yılı üretim dönemine aittir. Anket sonuçlarına göre, işletmelerin en fazla ortalama yem bitkileri yetiştiriciliği yapılan bitkiler %45'lik oranla aynı yüzdeye sahip olan 1. ürün mısır ve arpa olurken, onu %8'lik oranla 2. ürün mısır takip etmiştir. Yetiştiriciliği en az yapılan yem bitkileri %1'lik oranla yonca ve fiğ olmaktadır. İşletmelerin yaşadıkları en büyük sorunlar; gübre fiyatların yüksek olması, yem bitkileri yetiştiriciliğine verilen destek pirimlerinin yeterli olmaması, sulama maliyetlerinin yüksek olması, bölge şartlarına uygun baklagil ve buğdaygil tohumlarının bulunmamasıdır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the current status of feed crop producers in Bismil, Çınar and Sur districts of Diyarbakır province, to determine the problems of fodder plants producers and to develop solutions for problems. Corporations produced forage crops in Diyarbakır was examined, determined socio-economic status and revealed some problems and presented the solution suggestions about these company. The material of this research is obtained by face to face survey with a total of 150 randomly selected forage crop producers. The producers of these forage crops were selected from 42 villages in Bismil, Çınar and Sur districts of Diyarbakır. The survey was conducted between September 2017 and July 2018. The informations obtained belongs to the production period of 2017. According to the results of the survey, the average forage crops of the corporations the most cultivated plants with 45% of the first crop corn and barley have the same percentage, while 8% of the product is the second crop corn. The minimum of forage crops were alfalfa and vetch. The biggest problems experienced by farm enterprises high fertilizer prices, lack of support facilities given in forage crop production, high irrigation costs, lack of legume and poaceae seeds suitable for regional conditions.