Pozitif ızgara üzerindeki yüzey işlemlerinin kurşun asit akü performansına etkisi
The effect of positive grid surface treatments on lead acid battery performance
- Tez No: 599248
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELMAS SALAMCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasında kurşun asit akümülatörlerde haddelenmiş delme metodu ile üretilmiş pozitif ızgaralar üzerindeki yüzey pürüzlülüğü ve pozitif elektrot ile pozitif aktif madde arasındaki mekanik bağın akümülatör performansına etkisi araştırılmıştır. Pb-Sn-Ca alaşımlı ızgaralar alaşım oranları ayarlanarak spektrometre cihazı ile analiz edilmiştir. Alaşımlandırılmış numuneler üzerine daldırma veya püskürtme metodu ile saf su, %25 amonyak çözeltisi, 1,23 g/cm3 sülfürik asit ve 80°C ve %90 nem ile su buharı uygulaması yapılmıştır. Referans ızgara olarak ortam şartlarında bekletilmiş standart ürün alınmıştır. Numunelerin yüzeyleri taramalı elektron mikroskop (SEM) ve stereo mikroskop cihazları kullanılarak incelenmiştir. Yüzey pürüzlülük değerleri pürüzlülük ölçüm cihazı ile incelenmiştir. Çekme testi ile kopma uzama değerleri araştırılmıştır. Pozitif ızgaralar üzerine hamur karma prosesinde hazırlanmış pozitif aktif malzemeler sıvanarak ürünler kürleme prosesinden geçirilmiştir. Pozitif plakalar numune akümülatör üretiminde kullanılmıştır. Numune akümülatörler formasyon hatlarında şarj edilerek tam şarjlı hale getirilmiş ve elektriksel ve fiziksel test laboratuvarında EN 50342-1 standardına göre kapasite, yol verme, çevrim, korozyon ve vibrasyon testlerine tabi tutulmuşlardır. Yapılan tüm ölçüm ve analiz sonucunda 80°C ve %90 nem ile su buharı uygulamasının akümülatörün kapasitesinde %3,9; yol verme testinde %4,7 ve çevrim testinde %27 oranında performansını artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, surface roughness of positive grids produced by rolled punching method, mechanical connection between positive grid and positive active material and their effects on lead acid battery performance have been investigated. Pb-Sn-Ca alloyed sample grids are produced and analyzed by spectrometer device. Alloyed samples are immersed in pure water, %25 ammonia solution, 1,23g/cm3 sulfuric acid solution and steam (80°C and %90 humidity). The grid is kept in ambient conditions has been chosen as referenced product.The samples surfaces were examined before and after immerse application with scanning electron microscope (SEM) and stereo microscope. Positive grids were coated with positive active material which is prepared in paste mixing process and are passed throughout the curing process. Positive plates have been used for sample battery production. The sample batteries were fully charged in formation process and then carried out capacity, cranking, cycle, corrosion and vibration tests in electrical and physical laboratory according to EN 50342-1 standard. Result of this study showed that steam (80°C and %90 humidity) application increased the battery capacity %4, cranking performance %4,7 and cycle performance %27.