Mersin ekolojik koşullarında farklı yükseltilerin hayward kivi çeşidinin meyve verim ve kalitesi üzerine etkileri
The effects of different heights on the yield and quality of hayward kiwi variety in Mersin ecological conditions
- Tez No: 599249
- Danışmanlar: PROF. DR. CELİL TOPLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada, Mersin ilinde son yıllarda alternatif ürün arayışı ile birlikte üretimi hızla artan 'Hayward' kivi çeşidinin meyve verim ve kalitesi üzerine farklı rakımların etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada materyal olarak, 4 farklı rakımdaki Üçtepe (276 m), Sıraç 1 ( 697 m), Sıraç 2 (850 m) ve Sıraç 3 ( 1180 m) mahallelerinde belirlenmiş bahçelerden seçilen 5 bitki kullanılmıştır. Belirlenen bu bitkilerde fenolojik gözlemler gerçekleştirilmiş, SÇKM içerikleri %6-7 aralığındaki dönemde alınan meyve örneklerinde fiziksel ve kimyasal kalite analizleri yapılmıştır. Çalışmada, farklı rakımların ağaç başına verim üzerine etkileri önemli olmuş, düşük rakımlı Üçtepe (276 m) lokasyonunda 9.41 kg/ağaç, yüksek rakımlı Sıraç 2 (850 m) lokasyonunda 51.00 kg/ağaç verim alınmıştır. Rakım arttıkça meyve ağırlığı (84,16 g-146,83 g), meyve eni (46,30 mm-58,02 mm), meyve boyu (65,37 mm-84,87 mm), meyve hacmi (89,00 ml-158,08 ml) ve C vitamini içeriklerinde (149,61-151,44) artışlar; titre edilebilir asit miktarı (0,74-1,06) içeriklerinde azalmalar olmuştur. Sonuç olarak, erkencilik açısından Üçtepe (276 m) lokasyonunun avantajlı olduğu söylenebilir. Ancak, ağaç başına meyve verimi ve meyvenin fiziksel ve kimyasal kalitesinin daha yüksek olması nedeniyle Sıraç 2 (850 m) lokasyonunun Mersin ekolojisinde kivi yetiştiriciliği için daha avantajlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine the effect of different altitudes on fruit yield and quality of Hayward kiwifruit cultivar which increased rapidly with the search for alternative products in Mersin in recent years. In this study, 5 plants selected from the gardens determined in Üçtepe (276 m), Sıraç 1 (697 m), Sıraç 2 (850 m) and Sıraç 3 (1180 m) neighborhoods were used as materials. Phenological observations were carried out on these plants. Physical and chemical quality analyzes were performed on the fruit samples obtained in the range of 6-7% dry matter content. In the study, the effects of different altitudes on yield per tree were significant, yielding 9.41 kg / tree at low altitude Üçtepe (276 m) and 51.00 kg / tree yield at high altitude Sıraç 2 (850 m). As the altitude increases, fruit weight (84,16 g-146,83 g), fruit width (46,30 mm-58,02 mm), fruit length (65,37 mm-84,87 mm), fruit volume (89,00 ml-158.08 ml) and vitamin C contents (149.61-151.44) increases; titratable acid content (0,74-1,06) contents were reduced. As a result, it can be said that Üçtepe (276 m) location is advantageous for earliness. However, it is seen that Sıraç 2 (850 m) location is more advantageous for kiwi cultivation in Mersin ecology due to higher fruit yield per tree and higher physical and chemical quality of the fruit.