Amasya ili Gürcüzade Mehmet Ali Bey Konutu restorasyon önerisi
Restoration proposal for Gürcüzade Mehmet Ali Bey House in Amasya
- Tez No: 599250
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 515
Özet
Bu tez çalışması, Amasya ili Merkez ilçesi Hacı İlyas Mahallesi Gani Sokak'ta bulunan Gürcüzade Mehmet Ali Bey Konutu'nu konu etmektedir. Çalışmanın amacı, geleneksel Amasya evleri özelliklerini yansıtan Gürcüzade Mehmet Ali Bey Konutu'nun, mevcut durumunu sistematik olarak belgelemek, restitüsyonu ile özgün özelliklerini ortaya çıkarmak ve koruma kuralları ışığında restorasyon önerisi hazırlayarak gelecek nesillere aktarılmasını sağlamaktır. Çalışma kapsamında, Amasya ili ve Hacı İlyas Mahallesi'nin genel özellikleri, kentin planlama ve koruma tarihi incelenmiş, Gürcüzade Mehmet Ali Bey Konutu'nun mevcut durumu, yapıdaki değişim ve bozulmalar belgelenmiş, Amasya kent merkezinde, Gürcüzade Mehmet Ali Bey Konutu ile aynı dönemde ve teknikte inşa edilmiş konutlar tespit edilmiş ve yapının özgün durumunu yansıtan restitüsyon çalışması; yapının kendisinden, yapı dışı kaynaklardan ve karşılaşmalı çalışmadan elde edilen veriler ışığında hazırlanmış, çalışma sonucunda geleneksel Amasya evlerinin özgün özelliklerini yansıtan konutun, sürdürülebilir koruma bilinci ile kentte bulunan diğer yapılara örnek olacak restorasyon projesi hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis is about Gürcüzade Mehmet Ali Bey House which is located in Gani Street of Hacı İlyas Quarter of central district of Amasya. The aim of thesis study is to document the current situation of Gürcüzade Mehmet Ali Bey House, which reflects the characteristics of traditional Amasya houses, to reveal its original features with its restitution, to prepare a restoration proposal which will serve as an example for its environment and to transfer it to future generations in the light of conservation principles. Within the scope of the study, the current situation of Gürcüzade Mehmet Ali Bey House, changes, and deteriorations have been documented. Archival study has been carried out, and the houses built in the same period with the Gürcüzade Mehmet Ali Bey House in Amasya city center have been identified. The restitution study has been made in the light of the data obtained from the house itself, archival documents and the comparative study. As a result of the study, the restoration project of the house reflecting the original characteristics of traditional Amasya houses has been prepared.