Karabayır Barajı (Antalya - Korkuteli) iyileştirme çalışmaları - kil çekirdek plastik beton enjeksiyonu
Karabayır Dam (Antalya - Korkuteli) improvement works - plastic concrete in clay core
- Tez No: 599271
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MUTLUTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Antalya İli Korkuteli İlçesi Karabayır Köyünde 2015 yılında inşaatı tamamlanmış olan Karabayır Barajında 11 lt/sn su kaçağı olduğu tespit edilmiştir. Bu tezin amacı barajdaki su kaçaklarının araştırılması ve kaçakların iyileştirilmesi amacı ile yapılan enjeksiyon çalışmalarıdır. Yapılan araştırma çalışmalarına göre baraj aks yerinde temelde geçirimsiz Karakuştepe Formasyonunun bulunduğu, su kaçaklarının kil çekirdek ile kaya dokanağından olduğu anlaşılmış ve bu alanın özel bir yöntem olan plastik beton enjeksiyonu ile onarılmasına kara verilmiştir. Plastik beton enjeksiyonu çalışmaları kapsamında 3 adet karotlu temel sondaj kuyusu, 45 adet karotsuz enjeksiyon kuyusu açılmış ve 60,20 m3 plastik beton enjeksiyon şerbeti uygulanmıştır. Plastik beton enjeksiyonun karışımında bentonit, çimento, su, sodyum trifosfat, sodyum sülfat ve sodyum silikat bileşenleri kullanılmıştır. Doğru karışım oranının tespit edilmesi amacıyla 1/20 bentonit su oranından başlanarak 1/10 bentonit/su oranına kadar denemeler yapılmış, uygun karışım oranının bulunmasından sonra bütün kuyularda uygulaması yapılmıştır. Uygulamanın tamamlanması ile su kaçaklarının kesildiği ve yapılan plastik beton enjeksiyonun başarı ile uygulandığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the city of Antalya, in the Karabayır village, Korkuteli district, it has been determined that the Karabayir Dam had leaked 11 liters/second in 2015. The aim of this thesis is to investigate the water leaks in the dam and to improve the leaks. According to the research studies, it is understood that the impermeable Karakuştepe Formation is located at the aks dam, the water leakages are from clay core and rock contact and it is decided to repair this area by injection of plastic concrete which is a special method. Within the scope of plastic concrete injection works, 3 core drilling wells and 45 coreless injection wells were drilled and 60.20 m3 plastic concrete injection grout was applied. Bentonite, cement, water, sodium triphosphate, sodium sulfate and sodium silicate components were used in the mixture of plastic concrete injection. In order to determine the correct mixing ratio, experiments were carried out starting from 1/20 bentonite water ratio up to 1/10 bentonite / water ratio and after the proper mixing ratio was found, it was applied in all wells. With the completion of the application, it was understood that the water leakages were stopped and the plastic concrete injection was successfully applied.