Radyokarbonla (C-14) benzinde fosil olmayan katkı kontrolü
Inspection of non-fossil blendings in gasoline by use of radiocarbon (C-14)
  1. Tez No: 599270
  2. Yazar: GENÇAY GÜNDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜKENMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Günümüz ekonomisi fosil yakıt fiyatlarındaki değişikliklerden oldukça fazla etkilenmekte, bunun yanında fosil yakıtların yaygın kullanımı neticesinde atmosfere yüksek miktarda CO2 salınmaktadır. Bu olumsuz etkileri azaltmak adına, biyoyakıtların kullanımı teşvik edilmekte, dünya, Avrupa ve ülkemizde benzine biyoetanol, dizel yakıtlara biyodizel harmanlanması vergi indirimleriyle desteklenmekte veya yasalarla zorunlu kılınmaktadır. Benzin-biyoetanol karışım oranının deneysel olarak tespit edilmesinde“Sıvı Sintilasyon Sayım Tekniği”(LSC) yaygın olarak kullanılmaktadır. Tekniğin ana prensibi atmosferde doğal yollarla oluşan ve zamanla bütün canlıların vücudunda bir dengeye gelen ve yarı ömrü 5730 yıl olan karbon-14 (C-14) izotopunun radyoaktivite seviyesinin ölçülmesidir. Benzin, milyonlarca yıl önce ölüp toprak altında kalmış olan canlıların ısı ve basınç etkisiyle dönüşmüş olduğu petrolden üretilmektedir. Biyoetanol ise şeker pancarı, şeker kamışı, mısır, tatlı sorgum gibi bitkilerin fermente edilmesi ile üretilen bir çeşit biyoyakıttır. Benzinde bulunan C-14 radyoaktivite seviyesinin milyonlarca yıl içerisinde yarılanarak ölçülemeyecek seviyelere gerilemesi, biyoetanolün ise atmosferle denge halinde C-14 seviyesine sahip olması benzin-biyoetanol karışım oranlarının belirlenmesine olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The world economy is strongly dependent on the price variations of fossil fuels, besides, widespread use of fossil fuels give rise to emission of very high amount of CO2 to the atmosphere. In order to decrease these negative effects, the use of biofuels is encouraged, blending biodiesel to diesel fuel and bioethanol to gasoline are supported by tax reductions or specified by laws.“Liquid Scintillation Counting”technique is commonly applied in determining the fraction of bioethanol-gasoline blending. The basic principle of the technique is to measure the radioactivity level of Carbon-14 (C-14) isotope with the half-life of 5730 years, which is formed naturally and reaches to equilibrium in the bodies of all the living organisms. Gasoline is produced from petroleum, which is formed by the organisms that had died millions years ago and exposed to pressure and heat under the ground. Adding to that, bioethanol is a type of biofuel, obtained from fermentation of such crops like sugar beet, sugar cane, corn and sweet sorghum. Owing to the fact that the C-14 radioactivity level in gasoline becomes to the unmeasurable levels within millions years and the bioethanol has C-14 level in equilibrium with the atmosphere, it is possible to determine the blending ratios of gasoline and bioethanol.