Design of sampling plans used in quality control systems by the aid of personal computers
  1. Tez No: 2856
  2. Yazar: AHMET ERÇELEBİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MACİT KARABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET KALİTE KONTROL SİSTEMLERİNDE KULLANILAN ÖRNEKLEME PLANLARININ BİLGİSAYAR YARDIMIYLA TASARIMI ERCELEBİ Ahmet Yüksek Lisana Tezi, Maki ;Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Y.Doç.Macit KARABAY Mart 198B, 11?.«ayfa. Yan sanayiden gelen ürünlerin, üretim yerinde kabulü için denetimi -yapılacak örneklerin belli riskleri içeren ve beklenen kalite düzeyini knntral eden planlara göre alınması gerekir. Ayrıca üretim içinde de, üretim departmanları arasındaki yarı-mamul ürün aktarımında da denetimin güvenilir planlara göre alınan örnekler üzerinde yapılması kaçınılmazdır. Bu çalışmada çağdaş kalite kontrol sisteminin bir parçası olan örnek alma planlarının, bilgisayar yardımı ile nasıl tasarlanabileceği araştırılmıştır. Ülkemizin bazı fabrikaları gezilip bu açıdan incelenmiş ve veriler toplanarak bilgiler derlenmiştir. Riskler ve kalite düzeylerinin derlenmiş olan pratik değerleri tartışılmıştır. Örnek alma planlarının istatistiksel dayanakları incelenmiş,. kişisel bilgisayarlar için tekli ve çiftli örnek alma planları hazırlayabilecek kullanıcı etkileşimli bir program geliştirilmiştir. Program, ( AOL, 1-* ), ( LPTD, f> ) girdili tekli veya çiftli ya da LPTD veya AOQL girdili tekli örnek alma planlarını tasarlayabilecek yapıdadır. Anahtar kelimeler : Kalite kontrol, kabul örneklemesi -v-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DESIGN OF SAMPLING PLANS USED IN QUALITY CONTROL SYSTEMS BY THE AID OF PERSONAL COMPUTERS ERCELEBİ Ahmet M.S. in Mechanical Engineering ?Supervisor : ? Asst. Prof. Macit KARABAY March 1Sc&,117 pages The incoming lots from the sub-contractors of a company should be inspected for acceptance by taking samples that depends on the sampling plans which involves the determined risks and controls the expected quality level. Also inside the production, when transferring semi-finished products from one production center to another, the inspection should be made by use of reliable sampling plans. In this work, it is investigated to design sampling plans by the aid of computers uihich are the part of a modern quality control sytem. Some of the factories of our country have been visited and examined from this point of view. A reasonable data has been collected. The risks, process averages and the quality levels have been discussed. The statistical data of sampling plans have been examined and an interactive computer program has been developed having the capability of designing single and double sampling -iii-plans. The program can design single and double sampling plans based on ( AQL, 1-* ) and ( LTPD,^ ) or based on ADQL and minimum ATI or LTPD and minimum ATI. Hey words : Quality control, Acceptance sampling -lv-