Dudak kanserleri cerrahi tedavi sonuçlarımız
Results of surgical treatment of lip cancer
- Tez No: 599276
- Danışmanlar: UZMAN HASAN CAVİT ÖZERİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dudak kanserleri tipik olarak sarışın, açık renk tenli, güneş ışığına uzun süre maruz kalmış, 50-70 yaş arasındaki erkeklerin hastalığıdır. %95-97 yassı hücreli karsinom, %3-5 bazal hücreli karsinom ve dudaktaki glandüler yapılardan kaynaklanan neoplazmlardır. Çalışmamız Ankara Hastanesinde 5 yıllık süre içinde tetkik ve tedavi edilen, ortalama 32 ay takip edilebilen 16 dudak epidermoid karsinomalı hasta üzerinde yapılmıştır. Hastalarımıza tümör büyüklüğü ve yerleşimi, histolojik diferansiasyonu, lenfatik metastaz özellikleri gözönüne alınarak primer cerrahi eksizyon, ipsilateral veya bilateral suprahyoid diseksiyon ve spesmen raporuna göre radikal boyun diseksiyonu uyguladık. Postoperatif klasifikasyon yapılmış 10 hasta stage 1, 2 hasta stage 2, 3 hasta stage 3, 1 hasta stage 4 olarak saptanmıştır. Takiplerde hiçbir hastada rekürrens veya metastaz saptanmamıştır. Baker ve Krause dudak kanserlerinde cerrahi tedavi ile 5 yıllık surveyi 88,7 olarak belirtmektedir.
Özet (Çeviri)
Lip cancers are typically blond, light-skinned, sun-exposed, long-term men aged 50-70 years. 95-97% squamous cell carcinoma, 3-5% basal cell carcinoma and glandular structures in the lips are neoplasms. Our study was performed on 16 lip epidermoid carcinoma patients who were examined and treated in Ankara Hospital for a period of 5 years and followed up for an average of 32 months. We performed primary surgical excision, ipsilateral or bilateral suprahyoid dissection, and radical neck dissection according to the specimen report, considering tumor size and location, histological differentiation, lymphatic metastasis. According to the postoperative classification, 10 patients were stage 1, 2 patients were stage 2, 3 patients were stage 3, and 1 patient was stage 4. No recurrence or metastasis was detected in any of the patients. Baker and Krause reported 5-year surveillance with surgical treatment of lip cancers as 88.7.