SG-2 kalite kaynak tellerinin tel çekme proseslerinde meydana gelen sorunların analiz edilmesi ve çözümlenmesi
Solution of problems and analysis in wire drawing processes of SG-2 quality welding wires
- Tez No: 599290
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİN YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Gaz altı (MIG/MAG) ve toz altı kaynak işlerinde kullanılan SG serisi aynak tellerinin nihai ürün olarak üretiminde karşılaşılan ve SG serisi teller ile yapılmış kaynakların mekanik değerlerinde karşılaşılan problemler değerlendirilip olası çözüm yolları için araştırmalar yapılmıştır. İnklüzyon dağılımı ve yoğunluğunun tel kopmalarına etkisi; SG kaynak tellerinde silikat inklüzyonlarının boyutlarının büyük olması ve inklüzyon dağılımının yüzeylerde birikmesi kopma olaylarını arttırmaktadır. 5,5 mm çap ile üretilmiş olan SG filmaşinlerin yüzey tufal dağılımındaki homojensizlikler ve tufal kalınlığının ortalama 7 mikrondan fazla olması durumlarında üretilen SG kaynak tellerinin Cu kaplamalarında homojensizlikler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The problems encountered in the production of SG series welded wires used in gas welding (MIG / MAG) and submerged arc welding as a final product and the mechanical values of welds made with SG series wires were evaluated and researched for possible solutions. Effect of inclusion distribution and density on wire breaks; The high size of silicate inclusions in SG welding wires and the accumulation of inclusion distribution on the surfaces increase the rupture events. Non-homogeneity in surface scaling of SG wire rods produced with a diameter of 5.5 mm and homogeneity in Cu coatings of SG welding wires produced when scaling thickness was greater than 7 microns were observed.