Türkiye'de kadın istihdamı ve toplumsal cinsiyet baskısı: Kırklareli örneği
Women's employment and gender oppression in Turkey: The case of Kırklareli̇
- Tez No: 599312
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YENİHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Çalışmada, Kırklareli ilinde yaşayan, çalışan ve çalışmayan kadınlarla görüşmeler yapılarak kadınların hem işyerinde hem de aile içerisinde çalışma hayatına yönelik toplumsal cinsiyet baskısına maruz kalıp kalmadıkları saptanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda, çalışan kadınlara 6 soru, çalışmayan kadınlara 6 soru olmak üzere toplamda 12 sorudan oluşan yarı yapılandırılmış mülakat formundaki sorular, Kırklareli ilinde yaşayan ve rassal olarak seçilen; 21 çalışan ve 17 çalışmayan kadına sorulmuştur. Mülakat çözümleme anahtarına içerik analizi yöntemi uygulanmış ve elde edilen veriler yorumlanmıştır. Araştırma kapsamındaki çalışan kadınların çalışma hayatında hem erkek hem de kadın çalışanlar tarafından mobbing'e maruz kaldıkları söylenebilir. Katılımcıların, yönetici veya işveren denildiğinde ilk olarak akıllarında beliren cinsiyetin erkek olduğu da söylenebilir. Genel olarak baktığımızda hem çalışan hem de çalışmayan kadınların istihdama katılımlarının aileleri tarafından desteklendiği ifade edilebilir. Çalışamayan birçok kadın çocuklarına baktığı için çalışamamaktadır. Bununla birlikte kadınların Kırklareli'nde istihdam alanlarının yetersiz olduğunu düşündükleri için iş bulma konusunda zorlandıkları, bazı kadınların ise kendi isteklerine uygun iş bulamadıkları için çalışmadıkları ve kadınların istihdam edilmelerine yönelik devletten beklentilerinin olduğu ifade edilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is tried to determine whether women were exposed to gender pressures both in the workplace and in the family by interviewing with women living and working in Kırklareli province. In this context, the questions in the semi-structured interview form consisting of 12 questions; 6 questions for working women and 6 questions for non-working women are asked 21 employees women and 17 non-working women who are randomly selected and live in Kırklareli. The content analysis method is applied to the interview analysis key and the data obtained are interpreted. It can be said that working women in the scope of the study are exposed to mobbing by both male and female workers in working life. It can also be said that the gender is male that first appeares in the participants' minds when they are called managers or employers was man. In general, it can ve stated that the participation of both working and non-working women in employment is supported by their families. Many women who cannot work, cannot work because they take care of their children. Furthermore, it can be stated some women have difficulties in finding job since they think the employment areas are unsufficient in Kırklareli while some women do not work since they cannot find suitable jobs for themselves.