Turizm haberlerinde yabancı uyruklu kadınların temsili
Representation of women in culture and foreign
- Tez No: 249735
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Turizm Haberlerinde Yabancı Uyruklu Kadınların Temsili başlıklı bu çalışma, Türkiye'de turizmin başkenti olarak kabul edilen Antalya'daki yaygın basın Akdeniz Bölge Ekleri'nin kadın içerikli haberlerinin incelenmesinden oluşmaktadır.İki bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, ?cinsiyet? kavramının temelini teşkil eden cinsellik, toplumsal cinsiyet ve medyanın cinsiyete bakış açısı ele alınmaktadır. Kitle iletişim araçlarında erkek egemenliğinin ürünü olarak ?kadın? değerlendirilmektedir.İkinci bölümde ise, turizm haberlerinin kısa bir tanımının yanında turizm haberlerinde kadına yönelik kullanımlar mercek altına alınmaktadır. Antalya'da baskısı yapılan Hürriyet Akdeniz, Sabah Akdeniz ve Cumhuriyet Akdeniz Bölge Ekleri'nde yer alan haberler örneklem olarak değerlendirilmektedir. İncelemede, söz konusu gazetelerin turizm haberlerinde kadına verdikleri yer göz önünde bulundurulmaktadır.Bu araştırmanın sonucuna göre, Türk basınında en alt kademesinden en üst kademeye kadar erkek egemen bir istihdamın ürünü olarak, kadının gazete sayfalarında cinsel obje olarak yer alış sayısının fazla olduğu belirlenmektedir. Bir başka deyişle, Türk basınında turizm haberlerinde kadının temsil edilişi beden üzerinden gerçekleşmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis titled The coverage of the foreing women in the Turism news consists of examined news those were published in the newspapers in Antalyla which is called the Turism capital of the Turkey.The thesis consists of the two parts. In the first part the thesis examines gender which is based on sex and social gender and the policy of the media aganist gender.Also, the thesis examines the women as a product of the men sovenegraty in the mass communications devices. In the second part the thesis examines the definition of the Turism news and useges aganist wamen.The news which were published in the Hurriyet mediterian, Sabah mediterian and Cumhuriyet mediterian were used as examples.In summary, acording to result of the thesis women are used in the media as an sexual item. In other word, Turkish media uses women bady so much.