İslâm hukuku ve Türk Medenî Kanununda şüf'a' ( önalım ) hakkına ilişkin yaklaşım farklılıkları
Ri̇ght to şüf'a (preempti̇on) i̇n Islami̇c Law, appli̇cati̇on and compari̇son i̇n Turki̇sh Ci̇vi̇l Law
- Tez No: 599353
- Danışmanlar: PROF. DR. NASİ ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma İbn Hazm'ın el-Muhallâ adlı eserindeki "talak'' hükümlerinin incelenmesini konu almaktadır. Çalışmanın ilk bölümünde İbn Hazm'ın hayatı, eserleri, ilmi çalışmaları, usul anlayışı ve Zâhirî metodolojisine katkılarına değinildi. Yine aynı bölümde el-Muhallâ adlı eserinin muhteva ve sistemetiği hakkında bilgi verilmektedir. İkinci bölümde talak kavramının tanımı, Kuran, Sünnet ve icmadaki delillerine, talak ile fesih kavramlarının benzer ve farklı noktalarına yer verilmiştir. Ayrıca talakla ilgili kavramların ve çeşitlerinin lügat ve ıstılahî tanımı yapılmış ve bu kavramlar hakkında genel bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde İbn Hazm'ın el-Muhallâ adlı eserindeki talak çeşitleri ile talak hükümlerinin incelenmesine ve diğer mezheplerin bu konular hakkındaki hükümlerine yer verildi. Dördüncü bölümde kazâî boşanma sebepleri ve el-Muhallâ'daki hükümleri ve diğer mezheplerin görüşleri incelendi. Bu çalışmanın sonucunda İbn Hazm'ın, diğer fıkhî konularda olduğu gibi talak konusunda da Zâhirî mezhebinin görüşlerinden ziyade kendi özgün metodolojisini yansıttığını görmekteyiz. Zira usul ve fürûdaki tutarlılığını, diğer mezhep imamlarına karşı eleştirisel yaklaşımını, meseleleri işleyişindeki yöntemi ve sert tutumunu bu eserde talak bölümünü işlerken de yansıtmıştır.
Özet (Çeviri)
The right to Şufa (pre-emption) is a right that belongs to the property, in the nature of authority and permission; and takes place in many legal systems since past to present. It becomes functional with its use. A mite (property); by selling to the foreigner by the owner for a price; means that the right of the Şufa owner is to add the mentioned mite to his own property by a new sale by force. It is a right that restricts the right of the property owner on his property. Because the owner or customer of the mite is obliged to deliver it to the right Şufa owner in exchange for the sale price. It gives the right to the owner the possibility of buying the mite, which is sold with the same facilities as the customer. The purpose of this right in Islamic Law is accepted as to prevent damages from the customer or to get rid of the damages caused by the burden of sharing. In the Turkish Civil Code; It is expressed with the concept of“Pre-emption”rather than“ Şüf'a ”. Relevant articles of law; It is included in the“Law of Property”section of the Turkish Civil Code(Articles 732 to 735) and the Soil Conservation and Land Use Law (Article 8 / I, f. 2).“Şufa”which derives its origin from sunnah and icma in Islamic Law, is imposed in the Turkish Civil Code by the Swiss Civil Code. This right, which has the opportunity to exist with different references in both legal systems, presents similarities and differences in practice.