10-14 yaş grubu çocuklarda saldırganlık düzeyinin belirlenmesi ve bağlanma biçiminin araştırılması
Determination of aggression level and investigation of attachment styles of children in the 10-14 age group
  1. Tez No: 599354
  2. Yazar: ZEHRA GÖKDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Saldırganlık ergenlik öncesi ve ergenlik sürecindeki bireylerde sıklıkla görülen bir durumdur. Ergenlik döneminde etkili olan bir diğer kavram ise bağlanma biçimleridir. Bu çalışmada 10-14 yaş grubu çocuklarda saldırganlık ve bağlanma biçimleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu amaçla yapılan çalışmaya Istanbul Cemre Okulları'nda okuyan 148'ı kız ve 147'si erkek olmak üzere 302 çocuk katılmıştır. Katılımcılara demografik veri formu, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri – II uygulanmıştır. Kullanılan ölçeklerin iç tutarlıklarının iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizlerin sonucuna göre saldırganlık ölçeği fiziksel saldırganlık, düşmanlık ve öfke alt boyutları ile kaygılı ve kaçıngan bağlanma alt boyutları arasında düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Yaşa göre katılımcıların kaçınmacı bağlanma, Buss-Perry Saldırganlık Ölçeği, fiziksel saldırganlık ve sözel saldırganlık alt boyut medyanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Cinsiyete göre katılımcıların fiziksel saldırganlık ve düşmanlık alt boyut medyanları arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Sonuç olarak bağlanma biçimleri ve saldırganlık arasında ilişki olduğu ve yaş, cinsiyet gibi değişkenleri ilgili kavramlara etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aggression is a common situation in pre-adolescence and adolescence individuals. Another concept that is effective in adolescence is the style of attachment. In this study, the relationship between aggression and attachment was investigated in children aged 10-14 years. For this purpose, 302 children, including 148 female and 147 male student who have been studying in İstanbul Cemre Schools participated the research. Demographic data form, Buss-Perry Aggressiveness Scale and The Experiences in Close Relationship Scale – II were applied to the participants. It has been determined that the internal consistency of the scales used are at a good level. According to the results of the analyses, low and significant correlation was found between physical aggressiveness, hostility and anger which are subscales of aggressiveness scale and anxious and avoidant attachment. According to age, there was a significant difference between the medians of avoidant attachment, Buss-Perry Aggressiveness Scale, physical aggressiveness and verbal aggressiveness subscales. According to gender, there was a significant difference between the medians of physical aggressiveness and hostility sub-scales. As a result, it has been observed that there is a relationship between the styles of attachment and aggression and that variables such as age, gender have an effect on the concepts concerned.