Çocukluk dönemi bağlanma stilleriyle yetişkinlik dönemi iletişim becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Infant attachment styles on adult communi̇cati̇on
- Tez No: 599369
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN KAZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bireyin hayata başladığı andan itibaren kurduğu etkileşimler yaşamı boyunca nasıl bir birey olacağında etkin rol oynar. Bebeğin ihtiyacı olduğu anda özellikle anne veya bakımveren ebeveyni tarafından nasıl tepki ile karşılandığı oldukça önemlidir. Çünkü bu etkileşim hayatı algılama biçiminde önemli rol oynar. Bu araştırmada“Çocukluk Dönemi Bağlanma Stillerinin Yetişkin İletişimine Etkisi'' incelenmiştir. Cinsiyet, medeni durum, anne ve babanın eğitim düzeyi ile iletişim uyum düzeyi arasındaki ilişki detaylarıyla ele alınmıştır. Bağlanma stillerinin iletişim şekline etkisine bakılmıştır. Araştırmada bağlanma stilleri ile ilgili veriler Brennan ve arkadaşları tarafından 1998 yılında geliştirilen”Yakın İlişkilerde Yaşantılar Ölçeği'' kullanılarak toplanmıştır. Bireyler arası iletişim şeklini saptamak için ise Ersanlı ve Balcı'nın 1998 yılında geliştirdiği"İletişim Becerileri Envanteri'' kullanılmıştır. Araştırmaya 22-45 yaş arasında 213 kadın, 111 erkek olmak üzere toplam 324 lisans mezunu birey katılmıştır. Bu araştırma sonucunda, bağlanma stili ile iletişim şekli arasında bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Çocukluk döneminde oluşan bağlanma stillerinin, bireylerin yetişkinlik dönemlerinde kurduğu ilişkilerde de önemli rolü olduğunu gösteren birçok çalışma bulunmaktadır. Bağlanma kuramına bakıldığında, bağlanma ilişkilerinde ebeveynlere ya da bakım verenlere karşılık hissedilen özellikle güvenlik duygusunun, çocuğun etrafını keşfetmesi ya da yaşam deneyimleri sırasında ortaya çıkabilecek belirsizlik, tehdit gibi durumlardan kendisini koruyarak yatıştırabileceği güvenlik üssü görevi gördüğü görülmektedir. Bu açıdan bakıldığında bağlanma stillerinin bireyin kendisine has birçok olguyu etkilediği ortaya konulmuştur. Yetişkinlerin bağlanma stilleri ile iletişim becerileri arasındaki ilişkiye baktığımızda, kaygılı bağlanma ve kaçınmacı bağlanma ile zihinsel beceriler arasında negatif yönlü bir ilişki varken, güvenli bağlanma ile zihinsel beceriler arasında ise pozitif yönlü bir ilişkinin olduğu görülmektedir. Araştırmaya göre çocukluk dönemi güvensiz bağlanma stilleri ve problem çözme becerilerindeki zayıflık kişinin özel, sosyal ve iş yaşamında problemlere yol açmaktadır. Çocukluk dönemi bağlanma stili ile temelde ilişkili olan yetişkinlik dönemi ilişkilerdeki davranışlar üzerinden iletişim şeklinin açıklanması bu araştırmanın en önemli çıktılarındandır. Çocukluk dönemi bağlanma stili, yetişkinlik döneminde oluşacak özel-iş hayatındaki tutumları, yakın ilişkileri ve kendilik algısı ile ilgili birçok veriye ulaşılmayı sağlayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The interactions established by an individual play an active role in how they become an individual throughout their lives from the moment they are born. It is quite important what kind of reactions babies receive from particularly their mothers and caregiving parents when they need. In this study, the effects of“Infant Attachment Styles on Adult Communication”were investigated. This is because such reactions play an important role in the baby's perception of life. The relationships between gender, marital status, education level of parents and compliance levels of communication were elaborated. The effect of attachment styles on communication styles was examined. Data on attachment styles were collected using“Experiences in Close Relationships Scale”.“Communication Skills Inventory”was used to determine interpersonal communication. A total of 324 individuals with a bachelor's degree (213 female and 111 male) in the 22-45 age range participated in the study. The study concludes that there is a relationship between the attachment style and the communication style. Many studies showed that infant attachment styles play an important role in the relationships established during adulthood. According to the attachment theory, a secure attachment style between babies and parents or caregivers serves as a secure base where the child can calm down by defending himself/herself from uncertainty, threats, etc. that may arise during his/her life experiences. Therefore, it has been shown that attachment styles affect many personality traits. When we look at the relationship between adults' attachment styles and communication skills, there is a negative relationship between anxious attachment and avoidant attachment and mental skills whereas there is a positive relationship between secure attachment and mental skills. The present study also underlines that insecure attachment styles during childhood and lack of problem-solving skills cause problems in a person's private, social and business life. One of the most important outputs of this study is the explanation of the communication styles through the adulthood relationships which are fundamentally related to infant attachment styles. Infant attachment styles make it possible to access a lot of data about attitudes in private life and business life, close relations, and self-perception in adulthood.