Cinsiyet disforisi olan bireylerde çocukluk çağı travmalarının bağlanma stilleriyle ilişkisi
The relati̇onshi̇p between attachment styles and chi̇ldhood traumas i̇n i̇ndi̇vi̇duals wi̇th gender dysphori̇a
- Tez No: 607662
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENOL TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
CD'li bireylerin psikiyatrik bölümlere yüksek oranlarda başvuru yaptıkları bilinmektedir. Bu çalışmada TK ve TE bireylerin çocukluk çağı travmalarının araştırılması ve çocukluk çağı travmalarıyla bağlanma stilleri arasında ilişkinin ortaya koyulması trans bireylerin deneyimlediği özel ruhsal durumların daha iyi anlaşılmasına katkı sunulması hedeflenmiştir. Trans bireylerin bağlanma biçimlerinin, çocukluk çağı taravma öykülerinin ve çocukluk çağı travmalarıyla bağlanma biçimleri arasında ilişkiyi ortaya konularak konuya ilişkin kısıtlı literatüre katkı sunulması ve klinikte karşılaşılan güçlüklerin anlaşılırlığının artırılması planlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmaya vaka grubu olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Cinsiyet Disforisi polikliniğine başvuran DSM-V e göre CD tanısı alan 55 TK ve 70 TE bireyler ve kontrol grubu olarak 120 sağlıklı birey dahil edilmiştir. Çalışmaya alınan olgulara Sosyodemografik özelliklerini değerlendirmek amacıyla yarı yapılandırılmış Sosyodemografik veri fomu, Çocukluk çağı ruhsal travmalarını değerlendirmek için Çocuklu Çağı Travma Ölçeği, bağlanma biçimlerini değerlendirmek için Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği, CD klinik özelliklerini değerlendirmek için Utrecht Cinsiyet Disforisi Ölçeği uygulandı. BULGULAR: CD'li bireylerde çocukluk çağı ruhsal travma öyküleri sağlıklı kontrollere göre yüksek oranda bulundu TK'larda cinsel, fiziksel ve duygusal istismar öyküleri TE'lere ve sağlıklı kontröllere göre yüksek oranda saptandı. TE'lerde duygusal ihmal ve istismar öyküleri sağlık kontrollere göre yüksek oranda saptandı Çocukluk çağı ruhsal travma öyküleri olan CD'li bireylerde kaçıngan ve kaygılı karasız bağlanma stilleri oranları yüksek oranda saptandı. TARTIŞMA VE SONUÇ Çalışmamız CD'li bireylerin yüksek oranlarda fiziksel, duygusal ve cinsel şiddete maruz kaldıklarını, ailesel ve sosyal stresörlerin tetiklemesiyle yüksek oranlarda komorbid ruhsal hastalıklarının olduğunu saptamıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: . In this study, it was aimed to investigate the childhood traumas of MtF and FtM individuals and to reveal the relationship between childhood traumas and attachment styles and to contribute to a better understanding of the special mental conditions experienced by trans individuals. it is planned to contribute to the limited literature by revealing the relationship between attachment styles and childhood history of trauma of trans individiuals and to increase the comprehensibility of the difficulties encountered in the clinic. METHOD: In this study, 55 MtF and 70 FtM individuals who were diagnosed as GD according to DSM-V who applied to the Gender Dysphoria Outpatient Clinic of Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Department of Mental Health and Diseases and 120 healthy individuals as control group were included. RESULTS: Childhood psychological trauma history was found to be higher in individuals with GD compared to healthy controls. Sexual, physical and emotional abuse history was found to be higher in MtF individuals compared to FtM individuals and healthy controls, whereas, emotional neglect and was found to be higher in MtF individulas than healthy controls. The rates of avoidant and anxious unstable attachment styles were found to be high in individuals with GD who had a history of childhood psychological trauma. CONCLUSION: In our study, it was found that individuals with GD were exposed to high levels of physical, emotional and sexual violence and had high rates of comorbid mental illnesses triggered by familial and social stressors..