Yenice (Buldan, Denizli) ve yakın çevresi jeotermal suların hidrojeolojik modellemesi
Hydrogeological modeling of the geothermal waters in Yenice (Buldan, Denizli) and environs
- Tez No: 599425
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ÖZGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma Menderes Masifi Gediz kıtasal rift zonunda bulunan Yenice (Buldan, Denizli) jeotermal sularının hidrojeolojik, hidrojepkimyasal ve izotop jeokimyasal yöntemlerle incelenmesini amaçlamaktadır. Menderes Masifi içerisinde yeralan Yenice ve yakın çevresi Paleozik yaşlı metomorfikler, Neojen yaşlı Kızılburun Formasyonu, Sazak Formasyonu, Kolonkaya Formasyonu ve Tosunlar Formasyonu gibi sedimanter kayaçlardan oluşur. Bunları alüvyon ve travertenler örtmektedir. İnceleme alanı jeotermal suları meteorik kökenlidir ve yoğun kayaç-su etkileşimi göstermektedir. Bu jeotermal sular Ca-Na-(SO4)-HCO3 su tipi olarak belirlenmiştir. Bunun yanında jeotermal sularda Na+K>Ca>Mg şeklinde katyon dizilimi ve HCO3>SO4>Cl şeklinde anyon dizilimi görülmektedir. Jeotermal sular 36 ile 70 oC arasında yüzey sıcaklıkları, 6 ile 6.85 arasında pH değerleri ve 1950 ile 5000 μS/cm arasında değişen elektriksel iletkenlik değerleri göstermektedir. Gerçekleştirilen jeokimyasal jeotermometre hesaplamalarına göre yenice ve çevresindeki jeotermal suların rezervuar sıcaklıkları 173 ile 232 oC arasında değişmektedir ve bu jeotermal sular Na1/1000-K1/100-Mg diyagramına göre ham sular sınıfına girmektedir.
Özet (Çeviri)
This work is dealing with hydrogeological modelling of geothermal waters of Yenice (Buldan, Denizli) located in the southern shoulder of the continental rift zone of the Gediz within the Menderes Massif by hydrogeological, hydrogeochemical and isotope geochemical methods. In Yenice and environs, Paleozoic metamorphic rocks forms the basement overlain by Neogene sedimentary rocks such as Kızılburun Formation, Sazak Formation, Kolonkaya Formation and Tosunlar Formation. These rocks are overlain by Quaternary alluvium and travertine deposits. Geothermal waters in the area of Yenice are of meteoric origin and show intense water-rock interaction. These geothermal waters can be considered as Ca-Na-(SO4) HCO3 type. Moreover, geothermal waters have an order of cations of Na+K>Ca>Mg and anions of HCO3>SO4>Cl. Geothermal waters of the study area are distinguished by surface temperatures from 36 to 70 oC, pH values between 6 and 6.85 and electrical conductivity values ranging from 1950 to 5000 µS/cm. According to calculations of geochemical thermometers, geothermal waters of Yenice show reservoir temperatures between 173 and 232 oC and can be classified as immature waters.