Boşanma davalarında maddi tazminat
Pecuniary compensation in divorce suits
- Tez No: 599469
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR EMRE GÖKYAYLA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Aile, T.C. Anayasası'nın 41'nci maddesinde de belirtildiği üzere Türk toplumunun temelini oluşturmaktadır. Bu özelliği nedeniyle aile hukuku Türk Medeni Kanunu'nda ayrı bir kitap olarak düzenlenmiştir. Aile hukukuna özgü bir nikâh akdi ile kurulan aile kurumunda eşlerin arasındaki bağ yine hukukî yollardan ortadan kalkabilmektedir. Evlenmede olduğu gibi evlenmenin sona ermesi durumunda da eşlerin hukuksal durumlarında değişiklikler olmaktadır. Boşanmanın hukuksal sonuçlarından birisi de malî sonuçları olup bunlar; maddî ve manevî tazminat, nafaka yükümlülüğü olarak sıralanabilir. Boşanmada kusursuz ya da daha az kusurlu olan tarafın göreceği maddî zararların tazmini amacıyla kusurlu tarafın bir ödemede bulunması modern hukukta ve modern hukukun bir parçası olan medeni hukukumuzda kabul edilmiştir. Bu çalışmada boşanmanın tüm malî sonuçları değil yalnızca tazminat amaçlı bir ödeme olan maddî tazminat konusunun ayrıntılarıyla ele alınıp incelenmesi ve boşanmada maddî tazminatın hangi durumlarda söz konusu olabileceğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda, boşanmada maddî tazminata ilişkin Türk hukukundaki düzenlemeler ile maddî tazminatın koşulları, maddî tazminat kararının kapsamı ile maddî tazminat konusunda görevli ve yetkili mahkeme ve diğer usule ilişkin konular olmak üzere üç bölümde ele alınarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Family, as specified in Article 41 of the Turkish Constitution, is the foundation of the Turkish society. Due to its specification, family law is regulated as a separated book in the Turkish Civil Code. The bond between spouses in the family which is established with a marriage agreement specific to family law can end with legal procedures. There will be changes in the legal status of spouses in case of divorce as in marriage. One of the legal consequences of the divorce is financial results and they are pecuniary and non-pecuniary compensation, maintenance payment and payables due to division of matrimonial property. It is adopted in the modern law and in our civil law which is a part of modern law that in case of divorce the defaulting party has to make payment to non-defaulting or less defaulting party for the compensation of his/her pecuniary damages. In this study, it is aimed to examine not all financial consequences of the divorce, only pecuniary compensation in detail and determine in which pecuniary compensation may occur in case of divorce. In the framework of that, legal regulations for pecuniary compensation in case of divorce, the conditions of the pecuniary compensation, the scope of the judgment of the pecuniary compensation and competent court for the pecuniary compensation and other issues about the procedure will be analysed in three chapters.