Karşılaştırmalı olarak Türk ve Irak Hukuku'nda boşanmada tazminat
Comparative study of divorce compensation in Turkish and Iraqi law
- Tez No: 1011397
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAZLUM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
Özet
Aile içi şiddet, işlevsiz aile dinamiği, ruh sağlığı sorunları, maddi zorluklar ve geleceğe dair umudu olmayan bir nesil gibi olumsuz sonuçların temel nedenlerinden biri sorunlu evliliklerdirdir. Bir evliliği sona erdirmek çiftler arasındaki özel bir mesele gibi görünebilir. Ancak bunun birtakım hukuki, sosyal ve toplumsal sonuçları da vardır. Toplumun temel birimi olan aileler parçalanırsa evliliğin sona ermesi kaçınılmazdır. Bu araştırmanın amacı, boşanmanın kusura dayalı sonuçlarından olan tazminatın Türk ve Irak hukukları açısından karşılaştırılmasıdır. Boşanma vakaları hem Türkiye'de hem de Irak'ta artmakta olduğu için bu çalışmada boşanma davalarında tazminat meselesi hem Irak hem de Türk Hukuku perspektiften değerlendirilecek, karşılaştırılacak ve çıkarılan sonuçların değerlendirilmesi ile bu alanda yapılacak daha sonraki çalışmalar için yol gösterici bir çalışma ortaya çıkarmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the root causes of negative consequences such as domestic violence, dysfunctional family dynamics, mental health problems, financial difficulties, and a generation without hope for the future is troubled marriages. Ending a marriage may seem like a private matter between couples. However, it also has a number of legal, social, and societal consequences. If families, the basic unit of society, disintegrate, the dissolution of marriage is inevitable. The aim of this research is to compare compensation, a fault-based consequence of divorce, from the perspectives of Turkish and Iraqi law. Since divorce cases are increasing in both Türkiye and Iraq, this study will evaluate and compare the issue of compensation in divorce cases from both Iraqi and Turkish legal perspectives, and will attempt to provide guidance for future studies in this field by evaluating the conclusions drawn.