Alkali ve alaşımlı çinko kaplama üzerine solvent bazlı lamelli kaplama uygulaması ile oluşacak dubleks kaplamanın korozyon ve ömür testine etkisinin incelenmesi
Examining the effect of duplex coating on corrosion and life testing with solvent based lamelled coating on alkaline and alloy zinc coating
  1. Tez No: 599493
  2. Yazar: AHMET CAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT AKYALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Metallerin korozyon direncinin artırılmasında kullanılan alkali çinko/alkali çinko demir/alkali çinko nikel kaplama prosesi ve çözücü bazlı lamelli kaplama prosesleri birbirinden bağımsız uygulanan proseslerdir. Bu çalışmada, iki farklı prosesin bir araya getirilmesiyle her bir prosesten elde edilen ürünlerden daha üstün kaplama özelliklerine sahip bir ürün üretimi gerçekleştirilmiş ve elde edilen ürünün kaplama kalınlığı X-Ray cihazı ve elkometre ile ölçülmüştür. İki farklı kaplamanın birbirine yapışma mukavemeti kuru yapışma testi ve çekme yapışma testi ile belirlenmiştir. Geliştirilen proses sonucu elde edilen ürünler özellikle otomotiv endüstrisi tarafından belirlenen şartnamelerdeki su direnci testi, nem direnci testi, hidrolik fren sıvısı testi, benzin direnci testi, mazot direnci testi, transmisyon sıvısı testi, tuz sisi testi, çevrim testi ve sıcaklık dayanımı testlerine de tabi tutulmuştur. Tüm testlerde başarılı olan kaplama prosesi için patent alınmış ve sonrasında ürün ticarileştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Solvent-based zinc flake coating processes and the alkaline zinc/ alkaline zinc-iron/alkaline zinc-nickel coating processes are used independently on the metal surfaces to increase the corrosion resistance. In the study, it is achieved better coating properties and corrosion resistance by applying two different processes, rather than one process. Coating thicknesses were measured by X-Ray and Elcometer instruments. Dry adhesion and tensile tests were conducted to understand the adhesion of the coating process. The products of the new coating process were tested to water resistance, humidity, hydraulic brake fluid gasoline resistance, diesel resistance, transmission fluid, salt spray, cycle corrosion and temperature resistance tests which their specifications were chosen by the automotive industry. The patent was obtained for coating processes, which was showed the best performance in all tests and the product was commercialized.