Çelik ile güçlendirilmiş betonarme yapıların analiz değerlendirilmesi
Analysis evaluation of first strengthened reinforced concrete structures with steel
  1. Tez No: 599502
  2. Yazar: EKREM TÜFEKÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 262
Özet
Günümüzde yapıların genellikle sadece betonarme üzerine yapılması kullanım ömrü, güvenliği ve çevreye verdiği zarar göz önünde bulundurulmadan yapılan yapılarla beraberinde çoğunlukla kullanım ömrü doldurulmadan ya restorasyon ya da yıkılarak yeniden yapım aşamalarına gelmektedir. Restorasyon aşaması ve yapımının yaklaşık maliyeti yeniden yapım maliyetine yakın olmasından dolayı da çoğunlukla yıkıp yeniden yapılmaktadır. Bu da hem hafriyat hem de ekstra işçilik ve malzeme olduğundan dolayı bu da çevreye verilmiş ekstra zarar vermektedir. Bunlar ile alakalı elde edilen verileri sonuç bölümünde elde edebilirsiniz. Kontrolleşen yapılaşma, insan ihtiyacını karşılayacak herhangi bir yer veya konumda yapılaşması sonucunda zamanla çevre ihtiyaçları sebebiyle yapılaşma kontrolsüz yapılmaktadır. Bu yüzden yapılmış olan ya da yenileme geçirmiş yapılarımızın kullanıma açılması veya yapı inşa esnasında kullanılabilirliğini yada değiştirilebilirliğini artırabilecek güvenli yapılar inşa edilmesi gerekmektedir. Ya da yapının tasarım ömrü boyunca ihtiyaçları karşılaması için doğaya duyarlı yapı seviyesine getirilmek istendiğinde güçlendirme ya da yenileme ihtiyacı olduğunda maliyetleri sürekli artış göstermektedir. Eğer yapılarını geleceğe dönük tasarımı, kullanımı ve planlanması yapının kullanışlılığını göstermektedir. Biz yapılarımızı insanların kullanımına açtıktan sonra faal dışı duruma çevirmemek için kullanışlılığını ve kullanılabilirliğini üst seviyede tutulması gerekmektedir. Mühendislik için gerekli ve uygun olan yapı; tasarım ve kullanım esnasında güvenilir olması, ekonomik olması, geleceğe dönük olması, kullanılabilir olması ve diğer durumları içermesi gerekmektedir. İnsanların yaşam ve konfor standartlarını yüksekte tutacak ve yukarıda da bahsedildiği gibi yapının her koşulu sağlaması gerekmekte ve bununda ekonomik olması gerekmektedir. Yapının ilk aşaması olan tasarım ve projelendirme esnasında ekonomik anlamında planlama da yapılmaktadır. Bu planlama yapının tasarım ömrü boyunca olduğundan ve yapı kullanım süresi boyunca yeniden maliyetler oluşturmaması için güvenlikten ödün verilmeyecektir. TBDY 2018 yönetmeliğine uygun yük ve koşullar altında değerlendirilirken deprem ve yangın gibi doğal afetler de değerlendirilerek Türkiye de Kocaeli depremi baz alınarak yapılan tasarımların analizlerinin değerlendirilmesi sonucunda elde edilen verilen verileri içermektedir. Yapı 3 çekirdeği de betonarme olduğunda yapının tasarım ömrü boyunca yorulmalarda düşünüldüğünde güçlendirmeye ya da süneklilikten taviz vererek daha rijit yapı inşa edilmesi gerekmektedir. Bu da Türkiye yönetmelik gereğince mümkün olmamakla beraber yapı deprem gibi doğal afet koşulları altında zayıf düşmeden çözebilmek için ÇİGB yapı daha uygulanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, structures are generally built only on reinforced concrete, and with the structures made without considering the service life, safety and harm to the environment,its often come to the stages of restoration or demolition without being without filling service life. However since the approximate cost of the restoration phase and construction is close to the reconstruction cost, it is often demolished and rebuilt. This is both earthmoving and extra workmanship and material, which causes extra damage to the environment. As a result of the structured construction in any place or location that will meet the human needs, the structured construction is uncontrolled due to environmental needs. csTherefore, the structures that have been constructed or have been renovated have to be opened to use, or secure structures that can increase their usability or interchangeability during the construction of the building are required. Or, when it is desired to bring the structure to the nature-sensitive structure level to meet the needs throughout the design life, the costs increase continuously when there is a need for reinforcement or renovation. The future-oriented design, use and planning of your structures show you the usefulness of the structure. We need to keep our usefulness and availability at the highest level in order not to turn our structures into inactive state after making them available to people. The necessary and appropriate structure for engineering; must be reliable, economical, future-proof, usable and include other situations during design and use. People will maintain high standards of living and comfort, and as mentioned above, the building must meet every condition and be economical. During the first stage of the structure, design and project planning is also made in economic terms. As this planning is throughout the design life of the building and security will not be compromised so that it does not re-create costs during the life of the building. The Turkey Building of Earthquake Regulation comprises natural disasters given the assessment data obtained as a result of the evaluation of Turkey be based on the analysis of the designs Kocaeli earthquake as earthquake and fire regulations are invested in 2018 under a suitable load and conditions. When the structure of the structure 3 is reinforced concrete, it is necessary to construct a more rigid structure by making concessions from strengthening or ductility when considering the fatigue during the design life of the structure. This structure under conditions such as natural disasters, earthquakes, although not able to Turkey in accordance with the regulations can be applied to solve CIGB more structure than its weakening.