Arkeolojik alanlarda jeofizik prospeksiyon: Pisidia Mallos antik kenti örneği
Geophysical prospection in archeological areas: Pisidia Mallos ancient city example
  1. Tez No: 599512
  2. Yazar: AÇELYA SEVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAYAN BALKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez kapsamında, Pisidia Mallos Antik Kenti'nde (Eğirdir, Isparta) bir arkeojeofizik çalışma gerçekleştirilmiştir. Araştırma alanlarında, arkeolojik alanlarda yaygın olarak kullanılan tahribatsız yer radarı (jeoradar) ve elektrik özdirenç tomografi (EÖT) yöntemleri uygulanmıştır. Yer radarı çalışması, 223 profil boyunca 500 MHz frekanslı korumalı bir anten kullanılarak gerçekleştirilmiş ve veri kümeleri bir dizi temel veri işlem adımlarıyla değerlendirilmiştir. İki boyutlu EÖT veri kümeleri ise Wenner-Schlumberger elektrot dizilimi kullanılarak 25 profil üzerinde 0.7 m elektrot aralığı ile toplanmış ve hem iki hem de üç boyutlu tomografik ters çözüm tekniği ile değerlendirilmiştir. Çeşitli yer radarı ve ERT görüntüleme tekniklerinden elde edilen bulgular, yeraltında düzenli geometriler gösteren insan yapımı arkeolojik kalıntılara atfedilebilecek çeşitli yapıların varlığını açıkça göstermektedir. Bu nedenle, bu tümleşik jeofizik araştırmadan elde edilen sonuçların doğrulanması için araştırma alanlarında arkeolojik deneme açmaları önerilmiştir. Mallos Antik Kenti'nde yürütülen arkeolojik çalışmaların yüzey araştırmaları olarak devam ettiği düşünüldüğünde elde edilecek sonuçlar ileri dönemlerdeki kazı planlaması çalışmalarına rehberlik edecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis context, an archaeo-geophysical study has been conducted in the ancient city of Pisidia Mallos (Eğirdir, Isparta). Non-invasive ground-penetrating radar (GPR) and electrical resistivity tomography (ERT) methods that are widely used at the archaeological sites have been applied in the survey area. The GPR survey has been achieved using a 500 MHz shielded antenna along 223 profiles, and collected GPR scans have been evaluated by a series of basic data processing steps. Two-dimensional ERT data sets have been collected along 25 profiles via Wenner-Schlumberger array at 0.7 m electrode spacing and have been inverted using both two- and three‐dimensional tomographic inversion schemes. The findings obtained from various GPR and ERT imaging techniques clearly show the existence of various structures that can be attributed to man-made archaeological remains that display regular geometries in the subsurface. Therefore, trial archaeological trenches have been proposed in the survey areas to confirm the results of this integrated archaeo-geophysical survey. Considering that the archaeological works carried out in the ancient city of Mallos continue as surface surveys, the results obtained will guide the excavation planning in the future.