Essays on status seeking, bequests and inequality
Statü arayışı, miras ve eşitsizlik üzerine makaleler
- Tez No: 599511
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN ÇAĞRI SAĞLAM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Sosyal statü, bireylerin davranışlarını belirleyen motive edici bir güçtür. Daha yüksek sosyal statü edinme arzusu yönündeki eğilim, hane halklarının karar verme faaliyetlerini etkilemektedir. Sosyal statü arayışı, çoğunlukla ekonomik kararlarla ilgili referans bağımlı tercihlerle ilişkilendirilmektedir. Bu tez miras referansına bağlı tercihler ve eşitsizlik üzerine üç makaleden oluşmaktadır. Bu kapsamda referans bağımlı tercihlerin ekonomi üzerindeki etkilerini analiz etmek için teorik bir çerçeve sunulmuştur. İlk makalede, sosyal statü arayışının, miras dağılımı ve hane halkları eşitsizliği üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. Sosyal statünün göreceli varlık boyutuna odaklanarak, heterojen hane halklarından oluşan iki periyotlu ardışık nesiller modeli geliştirilmiştir. Sosyal statü arayışının, yaşam boyu kararları ve bunun sonucunda da genel ekonominin yörüngesini değiştirdiği bulunmuştur. Bu çalışmada miras bırakma güdüsünün ve sosyal statü kaygısının, yalnızca sabit sermaye seviyesini artırmakla kalmayıp, aynı zamanda hane halkı eşitliğini de artırdığı gösterilmiştir. İkinci makalede, nihai ürün üretimi için farklı bir üretim fonksiyonu varsayımı kullanılarak, sermaye dinamikleri, ardışık nesiller ekonomi modelinde incelenmiştir. Bu analizde sosyal statü, göreceli aktarılabilir varlık veya miras ile tanımlanmıştır. Uzun vadede, sosyal statü kaygısının durağan denge sermaye seviyesini artırdığı gözlenmiştir. Ayrıca, sosyal statü referanslarında farklılık gösteren, iki grubun oluşturduğu ayrılmış bir ekonomideki eşitsizlik de analiz edilmiştir. Yapılan çalışmada sonraki nesillere aktarılabilir tek faktör varlık olsa bile, grup eşitsizliğinin zaman içinde devam ettiği, numerik analizle gösterilmiştir. Zengin olan grubun, görece daha fakir olan grup tarafından, referans alınma seviyesi yeterince artırdığında eşitsizliğin uzun vadede azalabildiği gösterilmiştir. Üçüncü makalede, tüketim kıskançlığının, kaynak dağılımı ve hane halkı eşitsizliği üzerindeki rolü analiz edilmiştir. Bunu yapmak için yenilenebilir kaynak içeren ardışık olmayan nesiller modeli geliştirilmiştir. Ekonomideki toplam yenilenebilir kaynağın uzun dönem dinamikleri hem doğrusal hem de içbükey üretim fonksiyonları dikkate alınarak incelenmiştir. Doğrusal üretim fonksiyonu için, tüketime ayrılan kaynakların oranının tüketim kıskançlığı ile arttığı gösterilmiştir. Böylece, ekonomideki mevcut kaynağın durağan denge seviyesinin, tüketim kıskançlığının etkisiyle azaldığı sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak, tüketim kıskançlığının, hane halkları arasında varlık, tüketim ve yenilenebilir kaynaklar açısından eşitsizliği arttırdığı kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Social status is the motivating force that governs the behavior of individuals. The tendency to desire higher social status affects household decision making activities. The quest for social status is mostly associated with reference dependent preferences related to economic decisions. This dissertation is made up of three essays on reference dependent preferences related to bequests and inequality. In this scope, this study presents a theoretic framework to analyze the effects of reference dependent preferences on the economy. The first essay analyzes the effects of status quest on bequest distribution and household inequality. Focusing on the relative wealth dimension of social status, we develop a two-period overlapping generations model with heterogeneous agents. It is found that, the quest for social status modifies lifetime decisions and as a consequence, the trajectory of the overall economy. We show that, the bequest motive and the concern for social status not only increase the stationary level of capital, but also enhance the household equality. In the second essay, the implications of assuming different production function for the final good is studied in an overlapping generations economy model. In this analysis, social status is identified with relative transmissible wealth or bequest. In the long run, the social status concern increase the stationary level of capital. Moreover, inequality in a segregated economy made up of two groups which notably differ in their social status referent, is analyzed. It is shown numerically that, even when the only transmissible factor is wealth, group inequality persists in time. It is found that inequality can decrease in the long-term as long as the poorer group refers the richer group strongly enough. In the third essay, we analyze the role of consumption envy on the resource distribution and household inequality. To do this, a non-overlapping generations renewable resource model is developed. Long run dynamics of the total renewable resource in the economy are analyzed, considering both linear and concave production functions. For the case of linear production function, the fraction of resources devoted to consumption is shown to increase with consumption envy. Thus, steady state level of the available resource in the economy decreases with the effect of consumption envy. Moreover, consumption envy is proven to increase the inequality between households in terms of wealth, consumption and renewable resources.