Investigation of cooling design systems in low pressure casting
Alçak basınçlı dökümde soğutma tasarım sistemlerinin araştırılması
  1. Tez No: 599514
  2. Yazar: EREN BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ŞALVARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enerji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Düşük kalıp maliyeti ve üretim kolaylığı nedeniyle alçak basınç döküm gün geçtikçe daha yaygın hale gelmektedir. Bu çalışmada, alçak basınçlı döküm soğutma sistemleri incelenmiştir. Kalıp soğutma sistemlerinin çeşitleri ve kullanımları detaylandırılmıştır. Genel olarak, alçak basınçlı dökümde soğutucu olarak hava kullanılır. Hava, yönlendirilmiş katılaşma sağlayarak döküm hatalarını önlemede kullanılır. Test düzeneği, proje için tasarlanmış ve hazırlanmıştır. Bu proje 3180665 TEYDEB projesi olarak gerçekleştirilmiş ve TÜBİTAK tarafından Türkiye'de desteklenmiştir. Alçak basınçlı kalıp dökümünde, kalıpların hızlı soğutulması hem malzemenin iç yapısı hem de üretim süresi için önemlidir. Bu nedenle, ürün kalıpları için jet soğutucular kullanılır. Test ortamında farklı tip soğutma sistemleri test edilmiştir. Nusselt sayısı ve ısı transfer katsayıları (h), Ø4 mm çapında ve yüzeye 6 mm mesafede tasarlanmış tek nozülden hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Low-pressure die casting is becoming more common day by day due to low mold cost and ease of production. In this study, low-pressure die casting cooling systems were investigated. The types and uses of mold cooling systems were detailed. Generally, air is used as a coolant in low pressure die casting. Air cooling is used to provide directional solidification to prevent casting defects in the casting. The test setup was designed and prepared for the project. This project is conducted as numbered of 3180665 TEYDEB project and supported by TÜBİTAK in Turkey. The rapid cooling of the molds of produced by the low-pressure die casting is important for both the material internal structure and the production time. Hence, the product molds are cooled impinging jets. Different types of cooling systems were tested in the test environment. Nusselt number and heat transfer coefficients (h) were calculated from a single nozzle which is designed Ø4 mm diameter and 6 mm distance to the surface.