Changing perceptions, varying fortunes: Representations of the sabbateans of Turkey
Değişen algılar, farklılaşan kaderler: Türkiye'deki sabetaycıların temsilleri
- Tez No: 599542
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF HAKAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkiye Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma temelde Sabetaycıların toplumdaki çeşitli temsillerini ve günümüz Türkiye'sinde toplum tarafından nasıl algılandıklarını incelemektedir. 17. yüzyılın ikinci yarısından itibaren toplum, Sabetaycıların kapalı bir topluluk olmaları ve gizli kimliklerini korumalarından dolayı“endişelerini”dile getirdi getirmeye başlamıştır. 19. yüzyıldan itibaren ise, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki ciddi sorunlardan biri olarak ortaya çıkan milliyetçilik, Sabetaycı topluluk da dahil olmak üzere farklı topluluklar arasında çeşitli çatlaklara yol açmıştır. Her ne kadar Sabetaycılar Sabetay Sevi'nin öncülüğünde İslam'a geçseler de, eski Yahudi ritüellerini devam ettirdiler. Bu durum da onları kimlikleri üzerinden yabancılaşmaya ve onlar hakkında çeşitli komploların ortaya çıkmasına neden oldu. Bu tartışmalara dayanarak bu tez, Sabetaycıların neden bazılarınca Türk siyasi tarihinde bir düşman veya“günah keçisi”olarak algılanmaya başladığı sorularını sormayı amaçlamaktadır. İlk olarak, Sabetaycılarla ilgili çıkan yayınlara dayalı olarak bu çalışma, komplo teorilerinin kökenlerini anlamak için komplo çalışmalarının içeriğini ve literatürde Sabetaycılarla ilgili komploların iniş ve çıkışını analiz edecektir. Sonrasında ise, bazı tanınmış Sabetaycı figürlerin anılarına dayanarak bu çalışmada, Sabetaycıların kendilerini ve kimliklerini ne şekilde temsil ettikleri incelenecektir. Çalışmanın sonucunda ise bu tez, Sabetaycıların yüzyıllardır süren sessizliğine dayanarak, günümüz Türkiye'sinde yekpare bir topluluğun artık ne derecede var olduğunu ve günümüzde bu topluluk hakkındaki algıların komplo teorileri tarafından oluşturulan bir“hayali cemaat”olup olmadığını tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research basically examines the various representations of the Sabbateans and the perception of society in contemporary Turkey. From the second half of the 17th century, society has“raised concerns”over the Sabbateans being a closed community and keeping their covert identity. From the 19th century onward, emerging nationalism which was one of the serious problems in the Ottoman Empire led to some cleavages among different communities, including the Sabbatean community. Although the Sabbateans had converted to Islam under the leadership of Sabbatai Zwi, they continued some of their old Jewish rituals which caused an alienation towards their identity and the rise of conspiracies about them to this day. In doing so, this thesis aims to ask the questions why the Sabbateans began to be perceived as an enemy and a“scapegoat”by some in Turkish political history. Firstly, based on the publications about the Sabbatean community, the study analyses the content of the conspiratorial works and the rise and fall in the literature to understand the roots of conspiracy theories. Secondly, based on the memoirs of some well-known Sabbatean figures, this study intends to discover in what ways they represent themselves and their Sabbatean identities. As a consequence of these discussions, based on the silence of the Sabbateans for centuries, this thesis defends that the Sabbatean community would not be existing as a monolithic community in contemporary Turkey anymore and it would be an“imagined community”which has been created by the conspiracy theories.