Orta çocukluk döneminde görsel kaçınma davranışının bağlanma şekli ve sosyal anksiyete ile ilişkisi
The relationship between visual avoidance, social anxiety and attachment styles in middle childhood
  1. Tez No: 599547
  2. Yazar: MELİS ERGÜN ÖZAKTAÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATIMA TUBA YAYLACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Araştırmada orta çocukluk döneminde bağlanma şekli ve sosyal anksiyetenin görsel kaçınma davranışı ile olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırmanın örneklemini 9-12 yaş aralığında 111 katılımcı oluşturmaktadır. Veri toplama aşamasında Çocuklar için Sosyal Anksiyete Ölçeği (ÇSAÖ), Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II- Orta Çocukluk Ölçeği (YİYE-II-Orta Çocukluk Ölçeği) ve Kerns Güvenli Bağlanma Ölçeği (KGBÖ) kullanılmıştır. Çocukların sosyal uyarandan kaçınma düzeyleri, sosyal anksiyete seviyeleri ve güvenli, kaygılı ve kaçıngan bağlanma boyutları ile ilişkili olarak incelenmiştir. Yapılan regresyon analizlerine göre; Çocukların sosyal uyarandan kaçınma düzeyleri, sosyal anksiyete seviyeleri ve kaygılı bağlanma boyutu ile anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular literatürdeki mevcut bulgular bağlamında tartışılmış ve klinik uygulamalarda nasıl kullanılabileceği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the relationships between attachment styles, social anxiety and visual avoidance have been investigated. The sample of the study consisted of 111 participant aged between 9-12. Social Anxiety Scale for Children, Kerns Security Scale (KSS) and Experiences in Close Relationships Scale- Revised for children and adolescents (ECR-RC) were used in the study. Results indicated that the anxious attachement was correlated with social anxiety and visual avoidance. The findings obtained from the research are discussed in the context of the existing findings in the literature and how they can be used in clinical applications are discussed.