Üniversite gençliğinin dini hayatının sosyolojik açıdan incelenmesi Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi örneği
Socioligical investigation of religious life of universty youth: Case of Kahramanmaraş Sütçü İmam Universty
  1. Tez No: 599548
  2. Yazar: TUĞBA YÜRÜRDURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ EZBER BODUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerin, dini yönelimlere karşı tutum ve düşüncelerinin sosyolojik açıdan incelemesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi'nin değişik bölümlerinde öğrenim görmekte olan ve tesadüfi olarak belirlenen 500 öğrenciden oluşan örneklem grubuna uygulanan araştırma da ilişkisel tarama modeline uygun olarak bizzat araştırmacı tarafından yönetilen kişisel bilgi anket tekniği kullanarak araştırma verileri elde edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 21 (Sttistical Package for the Social Sciennes) paket programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen veriler ışığında analiz işlemine geçilmeden önce oluşturulan anketin güvenirlik analizi yapılmış ve sonra normal dağılım testi uygulanmış ve parametrik testlerin kullanımına karar verilmiştir. Sayı-yüzdelik hesaplama, frekans analizi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda araştırmaya katılan öğrencilerin dini yönelim düzeyi ortalamanın üstünde çıkmıştır. Öğrencilerin dini yönelim düzeyleri ile cinsiyet ve üniversite eğitiminde ikamet ettiği yer açısından istatiksel olarak bir farklılık tespit edilmezken; yaş grupları, üniversiteye başlamadan önce ikamet ettiği yer, ailenin gelir durumu, aile dindarlık durumu, öğrencinin dindarlık durumu, namaz kılma, oruç tutma, sosyal bir organizasyonda yer alma durumu, sosyal bir organizasyonda ye alıyorsa motivasyon kaynağı ve eş seçim yöntemiyle istatiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmiştir. Ayrıca öğrencilerin dini bilgileri kazanmada ve geliştirmedeki kaynakları hakkında bilgi edinilmiş, öğrencilerin dindarlık algısındaki kriterleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the attitudes and thoughts of students attending higher education institutions in terms of sociological perspective. For this purpose, the research was applied to a sample of 500 randomly selected students studying in different departments of Kahramanmaraş Sütçü İmam University and the research data were obtained by using the personal information survey technique administered by the researcher personally in accordance with the relational screening model. The data obtained from the study were analyzed by SPSS 21 (Sttical Package for the Social Sciennes). In the light of the data obtained, the reliability analysis of the questionnaire was conducted before the analysis process was performed and then normal distribution test was applied and it was decided to use parametric tests. Number-percentage calculation, frequency analysis, independent sample t test, one-way analysis of variance (Anova) methods were used. As a result of the research, the religious orientation level of the students who participated in the research was above the average. While there was no statistical difference in terms of religious orientation, gender and place of residence of students; age groups, place of residence before starting university, income status of the family, family religiosity status, student's religiosity status, prayer, fasting, taking part in a social organization, motivation source in a social organization and a statistically significant difference with the method of spouse selection differences were detected. In addition, the students were informed about their sources in gaining and developing religious knowledge and the criteria of the students' perception of religiosity were determined.