Afyonkarahisar ili jeotermal alanlarının elektrik özdirenç yöntemi ile değerlendirmesi ve yorumu
Evaluation and interpretation of geothermal fields in Afyonkarahisar province by electrical resistivity method
  1. Tez No: 599562
  2. Yazar: EYLEM ŞEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHEYR KAMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Jeotermal alanlar temiz ve geri dönüşebilen bir enerji kaynağı olarak her geçen gün önemini arttırmaktadır. Tüm dünyada giderek artan enerji kullanımı, enerjiye olan talebi gün geçtikçe artırmaktadır. Nüfus artışı, sanayileşme ve yaşam standartlarının yükselmesi bunun en önemli nedenleri olarak gösterilmektedir. Bu tez çalışması, Afyonkarahisar ilinde bulunan Hüdai kaplıcalarının bulunduğu Sandıklı ilçesi, Ömer-Gecek kaplıcalarının bulunduğu Merkez ilçesi, Gazlıgöl kaplıcalarının yer aldığı İhsaniye ilçesi ve Heybeli kaplıcalarının bulunduğu Çobanlar ilçesi olmak üzere dört ayrı bölgeyi kapsayan jeotermal sahalarda yapılan jeofizik çalışmalarından özdirenç yöntemi verileri yeniden değerlendirilerek jeotermal alanların sıcak yerlerinin belirlenmesine katkı sağlamak amacıyla hazırlanmıştır. Doğru Akım Özdirenç (DAÖ) yöntemi, arama jeofiziğinde kullanılan başlıca jeofizik yöntemlerdendir. Bu yöntemde amaç yer içinin yapısını, elektrik özelliğine(özdirenç) göre haritalamaktır. Çalışma alanında özel şirketler tarafından yapılan özdirenç çalışmalarından 52 adet DES ölçüsü bu tez çalışması kapsamında yeniden değerlendirilerek modellenmiştir. Değerlendirilen tüm veriler ve kesitler, araştırma sahasında bulunan sıcak su sondaj kuyularına ait parametrelerle ve sahanın tektonik durumu ile birlikte yorumlanmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, Gazlıgöl-Akören kasabasında bulunan şahsa ait arama ruhsatlı sahada 1245 metre derinliğinde bir adet sıcak su sondaj kuyusu açılmış ve 44°C sıcaklığında jeotermal akışkan elde edilmiştir. Açılan sondaj Gazlıgöl-Akören bölgesinde ilk sondaj olup, araştırma sondajı niteliğinde olmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of geothermal fields is increasing day by day as a clean and recyclable energy source. Ascending use of energy around the world increases the demand for energy every passing day. Population growth, industrialization and thriving living standards are the most important reasons for this situation. In this thesis, the resistivity method data from the geophysical studies carried out in the geothermal fields covering four different regions, namely Sandıklı district with Hüdai thermal springs, Merkez district with Ömer-Gecek thermal springs, İhsaniye district with Gazlıgöl thermal springs and Çobanlar district with Heybeli thermal springs, were re-evaluated and contributed to the determination of the hot places of the geothermal fields. Direct Current Resistivity (DCR) method is one of the main geophysical methods used in exploration geophysics. The aim of this method is to map the structure of the earth according to its electrical property (resistivity). 52 DES measures taken from the resistivity studies conducted by private companies in the study area were re-evaluated and modeled within the scope of this thesis. All data and cross-sections evaluated were interpreted together with the parameters of the hot water boreholes and the tectonic status of the site. As a result of these studies, 1245 meters deep hot water wells were drilled in a private property exploration area in Gazlıgöl-Akören town and a geothermal fluid at 44 ° C was obtained. The drilling was the first drilling in Gazlıgöl-Akören region and it was a research drilling.