Plana dayalı kentleşmede jeolojik- jeofizik uygulamalar: Afyonkarahisar-Sandıklı örneği
Geological and geophysical applications in plan based urbanization: A case study in Afyonkarahisar-Sandikli
- Tez No: 599571
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHEYR KAMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bir şehrin oluşumu ve düzenlenmesi çalışmalarında imar uygulaması büyük önem arz etmektedir. Bu uygulamayla daha düzgün ve daha planlı bir kentleşme meydana gelir. Plana dayalı kentleşmede Jeolojik-Jeoteknik-Jeofizik etütlerin uygulanma amacı, her tür, ölçek ve amaçla plan yapılması düşünülen mevcut ya da potansiyel yerleşim alanlarının ilgili kanunda tanımlı doğal afet tehlikelerini yerbilimsel veriler ışığında bölgesel olarak değerlendirmektir. Ayrıca bu etütle çalışma alanının olası mühendislik problemleri belirlenir, alanların arazi kullanımı ve yerleşime uygunluk değerlendirmeleri yapılır. Teknik ve idari gerekçelere bağlı olarak gerekli önlemler önerilerek olası afet zararları azaltılır. Buradan hareketle, bu tezde bir arazi uygulama örneği üzerinde durularak tartışmalar ve yorumlar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The reconstruction applications are highly significant in the formation and improvement studies of a city. With this application, more steady and planned urbanization achieves. In plan- based urbanization, the aim of applying geological- geotechnical- geophysical investigation is to assess the danger of natural disasters- defined in the related law-of current or potential residential areas locally under the light of geological data. For these residential areas, the planning is considered for any scale and purpose. Additionally, with this investigation the possible engineering problems of the working area are determined, land use and residential feasibility assessments of the zones are made. Depending on technical administrative justifications, disaster losses can be decreased by suggesting necessary measures. In this thesis, discussions, and comments have been made by focusing on a land application example.