Trans kadınlar için transseksüel ses ölçeği Türkçe versiyonunun geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması
Investigating the validity and reliability of the Turkish version of the transsexual voice questionnaire for trans women
- Tez No: 599570
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA ESEN AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Psikiyatri, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychiatry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Trans kadınların sesle ilişkili yaşadıkları sorunlar, yaşam kalitelerini etkileyebilmektedir. Trans kadınların ses değerlendirmesinde, öz algılarını değerlendiren araçlar oldukça önemli olup; bu araçlardan Transseksüel Ses Ölçeği (TVQ) sıklıkla tercih edilenlerden biridir. Bu çalışmada, daha önce 12 dile çevrilmiş olan TVQ'nun Türkçe versiyonunun oluşturulmasının ardından, bu versiyonun geçerlik ve güvenirliğinin araştırılması amaçlanmıştır. TVQ'nun adaptasyonu, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği prosedüre uygun olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya 41 trans kadın dahil edilmiştir. Katılımcılar Psikiyatri değerlendirmesinin ardından, Dil ve Konuşma Terapisi kliniğine yönlendirilmiş, burada TVQ, Sesin Kadınsılığının Öz Algısı Skalası (SKAS), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu'nu (WHOQOL-BREF-TR) doldurmuştur. Katılımcıların % 58.5'i, görüşmeden 2 hafta sonra TVQ'yi tekrar doldurmuştur. Ölçeğin güvenirliğinin değerlendirilmesi için iç tutarlılık analizi, madde-toplam korelasyonu ve test-tekrar test güvenirliği yöntemleri kullanılmıştır. Ölçeğin geçerliğinin değerlendirilmesi için ise yapı geçerliği yöntemi kullanılmış, bu amaçla TVQ ile SKAS ve WHOQOL-BREF-TR'nin alt alanları arasındaki korelasyon incelenmiştir. TVQ Türkçe versiyonunun toplam Cronbach Alfa değeri 0.972; madde-toplam korelasyon değerleri 0.323-0.876 arasında tespit edilmiştir. Sınıf içi korelasyon katsayısının değeri ise 0.931 olarak elde edilmiştir. TVQ ile SKAS puanı arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde güçlü bir ilişki bulunmuştur. TVQ ile WHOQOL-BREF-TR'nin, Psikolojik, Çevresel ve Çevresel TR Alt Alanları arasında istatistiksel olarak anlamlı negatif yönde orta düzeyde ilişki bulunduğu, ancak Sosyal ve Fiziksel alt alanlar arasında anlamlı ilişki bulunamadığı görülmüştür. Araştırmada elde edilen bulgular doğrultusunda, TVQ'nun Türkçe versiyonunun geçerli ve güvenilir bir araç olduğu düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Voice-related problems of trans women may have an impact on their quality of life. In voice evaluation of trans women, tools that assess self-perceptions are quite important and among these tools, the Transsexual Voice Questionnaire (TVQ) is commonly preferred one. In the present study, following adaptation of the Turkish version of the TVQ which was previously translated into 12 languages; it was aimed to investigate the validity and reliability. The adaptation of TVQ was carried out in accordance with the procedure recommended by the World Health Organization. Totally 41 trans women were included in the study. Following the psychiatric assessment, the participants were directed to the Speech and Language Therapy clinic, where they completed the TVQ, The Self-Perception Scale Of The Femininity (SKAS), World Health Organization Quality of Life Scale Short Form (WHOQOL-BREF-TR). The 58.5% of participants refilled the TVQ 2 weeks after the interview. Internal consistency analysis, item-total correlation and test-retest reliability methods were used to evaluate the reliability of the TVQ. In order to evaluate the validity of the questionnaire, the construct validity method was used and for this purpose the correlation between TVQ and SKAS and subdomains of WHOQOL-BREF-TR was examined. Total Cronbach's Alpha value of Turkish version of TVQ was 0.972; item-total correlation values were between 0.323-0.876. The intraclass correlation coefficient value was equal to 0.931.There was a statistically significant negative correlation between TVQ and SKAS. There was a statistically significant negative correlation between TVQ and WHOQOL-BREF-TR Sub-domains of Psychological, Environmental and Environmental TR, but there was no significant relationship between Social and Physical sub-domains. According to the findings of the study, the Turkish version of TVQ was considered to be a valid and reliable tool.