Liselere geçiş sınavı (2018) Türkçe sorularının Türkçe dersi öğretim programında yer alan kazanımlara uygunluğu açısından değerlendirilmesi
The evaluation of the high school entrance exam (2018) Turkish lesson questions in terms of the correspondance with the learning outcomes in the teaching program
  1. Tez No: 599619
  2. Yazar: ZEYNEP ÇEMREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA VOLKAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışma 2018 yılında 8. sınıf öğrencilerine uygulanmaya başlayan Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezi Sınav Türkçe sorularının öğrenme alanlarına göre dağılımlarını incelemek, bu soruların İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programında yer alan kazanımlarla örtüşüp örtüşmediğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada bu amaçtan hareketle dört alt problem belirlenmiştir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden biri olan doküman analizi modeli kullanılmıştır. 2 Haziran 2018 tarihinde uygulanan Liselere Geçiş Sınavı Türkçe soruları 2018 Türkçe Dersi Öğretim Programına göre değerlendirilmiştir. Sorular programdaki kazanımlarla tek tek karşılaştırılmıştır. Türkçe sorularının öğrenme alanlarına göre dağılımları incelenerek, soruların İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programında yer alan kazanımlarla örtüşüp örtüşmediği belirlenmiştir. Bu çalışmanın evrenini 2017-2018 eğitim-öğretim yılında 8. sınıflara uygulanan Liselere Geçiş Sınavı soruları ile İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise İlköğretim Türkçe Dersi Öğretim Programı ile belirlenmiş Türkçe dersi amaç ve kazanımları ile 2 Haziran 2018 tarihinde 8. sınıflara uygulanan Liselere Geçiş Sınavı Türkçe Testi soruları oluşturmaktadır. Çalışma sonucunda sınav sorularının 18'inde okuma alanına yönelik; 4'ünde ise yazma alanına yönelik kazanıma rastlanmıştır. Okuma öğrenme alanına yönelik 35 kazanımdan 15 tanesi ile ilgili soru sorulduğu belirlenmiştir. Yazma alanına yönelik 20 kazanımdan 2 tanesi ile ilgili soru bulunduğu tespit edilmiştir. Dinleme ve konuşma alanına yönelik kazanıma rastlanmamıştır. Sınavda dinleme ve konuşma alanına yönelik kazanımların ölçülme oranı %0 olarak belirlenmiştir. Okuma alanına yönelik kazanımların ölçülme oranı %42, yazma alanı kazanımlarının ölçülme oranı ise %10'dur. Liselere Geçiş Sınavı sorularının Türkçe Öğretim Programında belirtilen kazanımlara göre dengeli dağılmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada Liselere Geçiş Sınavı sorularının Türkçe Öğretim Programında belirtilen kazanımlarla büyük oranda örtüştüğü belirlenmiştir. Fakat bir sorunun 7. sınıf kazanımlarından biriyle ilişkilendirilebileceği ve yazma öğrenme alanı kazanımlarının uygulamaya yönelik olması sebebiyle tam olarak amacı karşılamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Çalışma sonucunda bazı kazanımların açıklamalarının yetersiz olduğu belirtilmiş bu eksikliğin giderilmesi gerektiği ifade edilmiştir. Türkçe dersinin bütünlük ilkesinden hareketle merkezi sınavlarda dinleme, konuşma ve yazma alanlarına yönelik uygulama sınavlarının yapılmasının gerekli olduğu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine how well the Turkish lesson questions of the High School Entrance Exam for secondary education institutions that accept students by means of examinations are related to the learning fields and determine whether the questions coincide with the learning outcomes in the primary school Turkish course curriculum. In the study four sub objectives are stated. In the study the survey technique, document analysis model that is one of the qualitative research method is used. The Turkish lesson questions in the High School Entrance Exam which is applied on June 2nd, 2018 are evaluated according to 2018 Turkish Program. The questions are coincided with the learning outcomes in the program one by one. The Turkish lesson questions are examined according to learning areas and whether they correspond with the learning outcomes which are stated in the primary school Turkish course curriculum. The universe of this study consists of the questions in the High School Entrance Exam which is applied to the 8th grade students in 2017 2018 academic year and the primary school Turkish course teaching program. The sample of this study are the Turkish course functions and learning outcomes which are determined by the primary school Turkish course teaching program and the questions of the High School Entrance Exam which was applied on 2nd June, 2018. At the end of the study it is found out that there are reading learning outcomes in 18 of the questions and writing learning outcomes in 4 of them. It is also determined that there are questions about the 15 learning outcomes of the total 35 learning outcomes on reading and it is stated that there are questions about 2 of the 20 learning outcomes on writing. There are no questions related to the learning outcomes on speking and listening. Consequently, the rate of the evaluation of the learning outcomes on speaking and listening is %0. The rate of evaluation of the learning outcomes on reading is %42 and writing is %10. It is concluded that the questions of the the High School Entrance Exam do not equally contain the learning outcomes in the Turkish Teaching Program. In the study the High School Entrance Exam's questions correspond with the learning outcomes in the Turkish Course Teaching Program to a great extent. However, as one of the questions may be related to the 7th grade learning outcomes and the writing learning outcomes require practical exams it is concluded that it does not fully meet the purpose of the exam. At the end of the study, it is stated that the explanations of the some of the learning outcomes are not enough and this deficiancy should be eliminated. It is also emphasized that the application exams on listening, speaking and writing should be done in the High School Entrance Exam as a result of Turkish course integrity principle.