Bilanço manipülasyonları ve vergi kanunları açısından bir değerlendirme
Balance sheet manipulations and an evaluation in terms of tax laws
- Tez No: 599630
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ KARASİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İşletmeler kamuyu aydınlatmak amacıyla finansal bilgilerini dönemler itibariyle finansal raporlarda raporlayıp kamuoyuna sunmaktadırlar. Finansal bilgilerin kamuoyu ile paylaşılması aynı zamanda finansal bilgi kullanıcılarının bir ihtiyacıdır. Finansal bilgi kullanıcıları işletmenin finansal bilgilerine ve finansal raporlarına dayanarak işletme ile ilgili finansal kararlar alırlar. İşletme hakkında alacakları finansal kararların doğru sonuçlar doğurabilmesi için kararlarını alırken kullandıkları finansal bilgilerin de doğru bilgiler olması gerekmektedir. Aksi takdirde alacakları finansal kararlar yanlış sonuçlar doğuracaktır. Ancak finansal bilgi kullanıcılarının bu finansal bilgileri ilk elden kendilerinin elde etme ve doğru olup olmadıklarını test etme imkanları yoktur. İşletmeye ait finansal raporlar, yine işletmenin kendisi tarafından hazırlanarak açıklanmaktadır. İşletmeler bilgi kullanıcılarını yönlendirmek ya da farklı finansal amaçları gerçekleştirmek amacıyla muhasebe bilgi sürecinde manipülasyonlar yaparak finansal bilgilerini manipüle edebilirler ve manipüle edilmiş finansal raporları kamuoyuna sunabilirler. Bu çalışmanın amacı işletmenin önemli finansal raporlarından olan bilançoda yapılabilecek manipülasyonları, bu manipülasyonların amaçlarını, yöntemlerini incelemek ve bilanço manipülasyonlarının sonuçlarını değerlendirmektir. Çalışmada ayrıca manipülasyonlara ilişkin bir örnek uygulama yapılmıştır. Örnek uygulamada öncelikle bir işletmenin bilançosunu olduğundan daha olumlu göstermesine yönelik manipülasyon örnekleri daha sonra ise aynı işletmenin bilançosunu olduğundan daha olumsuz göstermesine yönelik manipülasyon örnekleri muhasebe kayıtları aracılığı ile yapılmıştır. Olumlu ve olumsuz manipülasyonlardan sonra ilk haline göre bilançoda ortaya çıkan değişimlerin işletmenin finansal durumu üzerinde ki etkileri karşılaştırılmış ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to enlighten the public, the companies report their financial information in the financial reports and present them to the public. Sharing financial information with the public is also a requirement of financial information users. Financial information users make financial decisions based on the financial information and financial reports of the enterprise. In order for the financial decisions to be taken about the enterprise to have the right results, the financial information they use when making their decisions must be accurate. Otherwise, their financial decisions will have false results. However, users of financial information do not have the opportunity to obtain this financial information firsthand and test whether they are correct. Financial reports of the entity are prepared and disclosed by the entity itself. Businesses can manipulate their financial information by manipulating the accounting information process in order to guide the users of information or to realize different financial purposes and present the manipulated financial reports to the public. The aim of this study is to examine the manipulations that can be made in the balance sheet, which is one of the important financial reports of the enterprise, the aims and methods of these manipulations and to evaluate the results of the balance sheet manipulations. In this study, a sample application about manipulations has been made. In the exemplary application, first, manipulation examples to show a company's balance sheet more positively than later, then the manipulation samples to show the balance sheet of the same enterprise more negatively than it was made through accounting records. After the positive and negative manipulations, the effects of the changes in the balance sheet on the financial position of the company are compared and evaluated.