Zemahşeri'nin nübüvvet anlayışı
Zamakhshari's understanding of prophethood
- Tez No: 599631
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMİN GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İslam dini amel, itikat ve ahlak üzerine inşa edilirken, Ehl-i sünnet kelamı usulü selase denilen ilahiyat, nübüvvet ve sem'iyyat üzerine şekillenmiştir. Çalışma konumuz olan nübüvvet meselesi, ilk dönem İslami eserlerde önemli bir yere sahip değilken, iç ve dış etkenlerden dolayı bu eserlerde geniş yer tutar olmuş ve metafizik ile ilgili tartışmalarda merkezi konuma sahip olmuştur. Nübüvveti inkar eden Berahime, nebiyi ilahlaştıran Hristiyanlar, gerçeğin üzerini örten Yahudiler ve nebilerin birçok özelliğini izahta kitap ve sünnete uzak düşen filozoflar Ehl-i sünnet ve Mutezile içinde nübüvvet konusunun geniş yer bulmasına sebep olmuştur. Nübüvvet başlığı altında 'nebilerin görevleri, vacip ve caiz sıfatları ile nebilerin seçilmişlikleri, gönderildiği kesimler, gönderilme sebepleri ve imkanı, nübüvvet iddiasının doğruluğunu ispat için sunulan mucize ve tebliğ edilen vahiy' konuları incelenmiştir. Zemahşeri, nübüvvet meselesini el-Minhac'ında kısa ve öz olarak, el-Keşşaf tefsirinde ise ilgili ayetlerin tefsirinde yeri geldikçe incelemiştir. İtikadi anlayışta genel olarak Mutezileye ters düşmeyen Zemahşeri, nübüvvet konusunda da umumiyetle Ehl-i sünnet ile uyum içindedir. Bu çalışmada Zemahşeri'nin nübüvvet alanındaki görüşlerine yer verilecektir. Anahtar Sözcükler Resul, Nebi, Mucize, Kuran, Vahiy, Zemahşeri.
Özet (Çeviri)
While İslam religion is built on religious duty, faith and morality; The Sunnis was formed of theology, prophecy and samiyyat which are called the three types. Our study subject, which is prophecy thing, was not so important among first Islamic works, however, lastly, inner or outer dues let it become wider and with the quarrels, discussions on revelation, it's taken place the important statue with the metaphysical discussions about the some topic. The reason why the subject of prophethood in the Ahl al-Sunnah and the Mu'tazilah is broad are following schools: Berahime, which denies prophecy; Christians, which divinize the prophet, Jesus; Jewish, which covers the truth; philosophers, who are away from the doctrine of al-Kitab and sunnah in their prophet, subject among Ahli Sunnah and Mutazilah. It was studied that the duties of prophet with their incumbent and permissions on Muslims, their being chosen ones, where they were sent, why they were sent and its possibility and the miracles and the subjects of revelations to be confirmed were studied, analyzed intensively. Zamakhshari investigated these problems, in his al-Munahaaj short and clear, analyzed and al-Keshshaf studied in his Tafseer within the context of related verses. Zamakhshari who does not contradict with the Mu'tazilah in general, in terms of faith believe is in correlation with Ahl al-Sunnah in terms of prophet subject. In this study, we will take place the studies and thoughts of Zamakhshari about the field of prophecy. Key Words Prophet, Nabi, Miracle, Quran, Revelation, Zamakhshari