Belediye zabıtasının denetim ve idari yaptırım uygulamalarının hukuki dayanakları İstanbul Büyükşehir Belediyesi örneği
Legal basis of supervision and administrative implementation of municipial police (Zabıta) case study of municipial police departmen of İstanbul Metropolitan Municipality
- Tez No: 599645
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN EYUBOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Belediyelerin sunmuş olduğu hizmetlerin etkin, verimli ve kaliteli olmasının yanı sıra en önemli husus sürdürülebilir olması veya sürdürülebilirliğinin sağlanmasıdır. Hizmetlerin etkin bir şekilde yerine getirilmesi ve sürdürülmesinin ön koşullarından bir tanesi de denetimdir. Onun içindir ki belediye zabıtası geçmiş dönemlerde olduğu gibi günümüz yerel yönetimlerinde de önemli bir rol üstlenmiştir. Bu yüzden olacak ki zabıta, şehrin düzenini koruyan, şehir halkının esenlik, sağlık ve huzurunu sağlayan, yetkili organların bu amaçla alacakları talimatları uygulayan belediye yönetimine bağlı özel kolluk gücü olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımla belediye zabıtasına yüklenen sorumluluk eskilerin deyimi ile“beldede zabıta beşikten mezara kadar sorumludur”ifadesini doğrulamaktadır. Bu kadar geniş sorumluluk verilen bir teşkilat ve bu teşkilat mensupları aynı oranda yasal düzenlemeler ile yetkilendirilmiş mi bu çalışmada konuya ışık tutmaya çalışılacaktır. Belediye zabıtasına görev ve sorumluk veren çok fazla yasal düzenleme mevcuttur. Verilen görev ve sorumluluklara paralel olarak aynı oranda yetki verildiğini söylemek pek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
In addition to being efficient, important and high quality services provided by municipalities, the most important issue is sustainability and continuation of that. One of the prerequisites for the effective implementation and maintenance of services is supervision. Therefore, the municipal polices (Zabıta) have played an important role in local governments as in the past. The municipal police officer is defined with the special law enforcement attached to the municipal administration which maintains the order of the town, protects the well-being, health and peace of the people of the town, and implements the decisions taken by the competent bodies for this purpose. In this definition, the responsibility imposed on the municipal police confirms the expression that municipal police is responsible from the cradle to the grave. In this study, it is aimed to shed light on the issue whether an organization that has such a wide responsibility and the members of this organization is authorized with the same legal regulations. There are many legal regulations that provides duties and responsibilities to the municipal police.(Zabıta). It is not possible to claim that the authority is given to municipal police in parallel with the assigned duties and responsibilities.