Beyin omurilik sıvısı örneklerinde Mycobacterium Tuberculosis'in IS 6110 geninin polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile saptanması
  1. Tez No: 59965
  2. Yazar: DİLEK BANDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL SULTUYBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Mycobacterium tuberculosis basılını saptamanın zor olduğu tüberküloz menenjitte PCR ile M.tuberculosis'ın varlığını göstermeye çalıştık. Tüberkiloz menenjitli ve tüberküloz menenjit şüphesi olan 21 olguyu çalışmamıza aldık. PCR yöntemi sonucunda ise bu vakkalann %71.42'si pozitif, %28.57'si negatif sonuç vermiştir. Tüberkiloz menenjit şüphesi olan 7 hastanın BOS örneklerinde PCR ile M. tuberculosis gösterilmiştir. Bu hastalara uygulanan anti tüberküloz tedavide olumlu sonuçlar alınmıştır. Pürülan menengit şüphesi iolan 2 hastada PCR ile M.tuberculosis saptanmıştır. Meningokoksemi şüphesi olan 5 hastanın ikisinde de BOS örneklerinde M. tuberculosis bulunmuştur. Aseptik menenjit teşhisi konulan bir hastaa da beklenildiği gibi BOS örneğinde PCR ile M. tuberculosis saptanamamıştır. Bu hastaların hepsinin kültür ve EZN sonuçlan negatiftir. Bu çalışmalarımızın sonucunda PCR'm BOS örneklerindeki özgünlüğü %100 olarak tesbitedilmiştir. Sonuç olarak ekstrapulmoner tüberküloz ve vakalarında BOS sıvısı gibi çok az bakteri içeren klinik örneklerde kısa zamanda hassas ve özgül bir şekilde M. tuberculosisin varlığını saptayarak mümkün olmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Today still it is difficult to identity the m. tuberculosis in menengitis in this study, we try to show the presence of mycobacterium tuberculosis in patients with menengitis using PCR technique. In addition we compare the results of the PCR with that of conventional techniques. Our patient group consisted of 21 patients who were suffering from tuberculosis menengitis or suspected tuberculosis menengitis. In the 71.42% of the patients we showed the, presence of M. tuberculosis with PCR by using IS 6110 probe in the 28,57% of the cases we couldnt detect M. tuberculosis with PCR. In CSF of 7 patients with suspected tuberculosis menengitis we showed the presence of m. tuberculosis. These patients showed good improvement with anti mycobacterial agents In 2 CSF of patients having suspected purulan menengitis we showed M. Tuberculosis with PCR In 2 of the 5 patients having suspected meningococ semia, we found m. tuberculosis in their CSF specimens. As expected, we couldnt detect in CSF patient having M. tuberculosis aseptic menengitis with PCR. 4 of the 7 patients who could not diagnosed we showed M. tuberculosis with PCR. Results of Culture and EZN were negative in all the patients. In this study we found the specific of PCR technique in CSF 100%. As a result of our study we suggest that in the specimens which contains small numbers of bacteria as CSF it is possible to show the presence of M. tuberculosis in a short period of time with high specificity and sensitivity.