Sağlık hizmetlerinin nitelik ve niceliği açısından eğitim hastanelerinde sağlık kayıtları
Medical records in university hospitals from the qualitative and quantitative aspects of health services
- Tez No: 59964
- Danışmanlar: PROF.DR. KADİR SÜMBÜLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Sağlık kurumlarının en önemli işlevlerinden birisi de nitelikli sağlık kayıtlarının tutulmasını sağlamaktır. Sağlık hizmeti üreten hastanelerde üretilen hizmetin nitelik ve niceliğini ölçebileceğimiz tek kaynak sağlık kayıtlarıdır. Sağlık kayıtlarının kalitesi hasta bakımının kalitesini gösterir. Bu kayıtlardan sadece hasta bakımından yapılan işlemlerin bilinmesi yönünden değil, tıbbi istatistik, eğitim ve araştırma, yönetim ve hizmet planlaması, adli tıp ile halk sağlığı alanlarında da yararlanılmaktadır. Sağlık hizmetlerinde vazgeçilmez bir unsur olan sağlık kayıtları ile ilgili olarak her hastanenin politikasını saptaması, bunu tüm hizmet gruplarına görev ve sorumluluklarını belirtecek şekilde duyurması, ilgili tüm kurum çalışanlarının muayyen aralıklarla eğitilmelerinin sağlanması, günün gelişen teknolojik imkanlarından yararlanmayı hedef alarak bu sisteme kolayca uyarlanabilecek arşivleme sistemini oluşturması, kayıtların tanrılık, doğruluk, yeterlilik, geçerlilik ve güvenilirliği yönünden devamlı denetiminin yapılması zorunluluğu bulunmaktadır. Bu çalışmada, genel bir hastane özelliğinde olması, tüm dalları ile sağlıkla ilgili eğitim veren bir üniversite hastanesi olması, kuruluşundan bu yana sağlık kayıtları sistemi ile diğer kamu eğitim ve üniversite hastanelerine örnek teşkil etmesi nedeniyle Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi'nde;. Sağlık kayıtları politikası olup olmadığı,. Sağlık kayıtlarının dokümantasyonu ve arşivlenmesi için seçilen sistemin beklentileri karşılayıp karşılamağı ve aksıyan yönleri olup olmadığı,. Yer, bütçe, ekipman ve personel imkanları,. Hizmet grupları arasında gerekli koordinosyonun olup olmadığı,. Hasta dosyasının Temel Bilgileri (Hasta kabul formu, hasta indeksi) ve Tıbbi Bilgileri (Hastanın özgeçmişi, söy geçmişi, fiziksel muayene, ihtimali tanı, laboratuvar istemleri ve sonuçları, hastaneye yatış ve tedaviyi kabul kayıdı, servise kabul notu, tedavi ile ilgili direktifler, gelişim notları, konsültasyon istemleri, hemşireler ile ilgili kayıtlar, tetkik raporları, ilaçlarla ilgili kayıtlar, anestezi kayıdı, ameliyat raporu, taburcu notu, ölüm raporu, çıkış özeti, kesin tanı ve yapılan ameliyat ile ilgili formlar) incelenerek ilgili personelin sağlık kayıtları konusunda davranışları,. Sağlık kayıtlarından eğitim, araştırmalarda yararlanma düzeyi incelenmiştir. Anahtar kelimeler : Üniversite Hastanelerinde Sağlık Kayıtları, Tıbbi Arşivler, tıbbi Dokümantasyon Merkezleri.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT One of the main functions of health institutions is to make to keep qualified medical records. In hospitals that produce health service, the only source are medical records to measure the quantity and quality of produced service. The quality of medical records indicates the quality of patient care. These records are of value not only in providing information about the procedures for patient care, but also in medical statistics, education and research, planning of administration and service, forensic medicine, and public health areas. Every hospital has to determine its politics, and to notify it to related groups in order to describe the duties and responsibilities, to provide education in certain periods for every personnel of the institution, to produce an archives system adaptable easily to the main system aiming to use recent technological facilities, to control the records for completeness, accuracy, sufficiency, currentness, and safety. In this study we made a research in Hacettepe University Adult Hospital since it is both a general hospital and a university hospital giving education in all branches of health sciences and produce a good example for other public education hospitals and university hospitals in medical records system.We searched for:. If there is a medical records politics,. If the current documentation system measure the expectations and there are inconveniences,. Place, budget, equipment and personnel facilities,. If there is the necessary coordination between service groups. The attitudes of the personnel in charge through Basic Information in patient files (Patient administration form, Patient index) and Medical Information (Patient history, family history, physical examination, admitting diagnosis, laboratory orders and results, hospital admission and acceptance of treatment, admission of department note, directives on treatment, progression notes, consultation notes, records on nurses, test reports, drug records, anesthesia records, hospital discharge note, death certificate, epicrisis, final diagnosi),. The level of getting knowledge for education and research through medical records. Key Words : Medical Records in University Hospitals, Medical Archieves, Medical Documentation Centers.