Akdeniz bölgesinde sosyal medya bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomlarının incelenmesi
An investigation of psychological symptoms of individuals with social media addiction in the mediterranean region
  1. Tez No: 599660
  2. Yazar: CANAN AKSAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Birçok fayda ve zararı bir arada barındıran internetin kullanım alanlarından biri de sosyal medyadır. Dünya genelinde de çok farklı yaş grupları tarafından birçok farklı amaç için kullanılan sosyal medya gün geçtikçe bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. İnsanların sosyal ağlarda çok fazla zaman geçirmesi, hayatlarının merkezine almaları veya sosyal medyadan uzak kalındığında huzursuz hissetmeleri gibi durumlar zamanla davranışsal bağımlılığa sebep olabilmektedir. Bu bağımlılık birçok psikolojik semptom ya da kişinin yaşam standartlarıyla ilişkili olabilir. Bu çalışmanın da amacı Akdeniz bölgesinde sosyal medya bağımlılığı olan bireylerin psikolojik semptomlamlarının incelenmesidir. Çalışma Akdeniz bölgesinde 18 yaş ve üzerindeki, ankete katılmalarında engel bulunmayan gönüllü 2800 kişi ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılara sosyo demografik bilgiler içeren soruların yanı sıra sosyal medya bağımlılığı ve psikolojik semptomlarla ilgili de sorular sorulmuştur. Bunlar için Sosyo demografik Bilgi formu Davranış etkileme yükü formu ve Kısa Semptom envanteri ölçekleri kullanılmıştır. SPSS 21 programı kullanılarak yapılan analizde, sosyal medya Davranışının Etki yükü üç gruba ayrılmış ve gruplar arasında ki farkın analizinde Tek Yönlü ANOVA Analizi kullanılmıştır. Ayrıca eğitim, cinsiyet, medeni durum, çocuk sayısı ve yaş değişkenleri ve kısa semptom envanteri ölçeğinin ilişki büyüklüklerini tahmin edebilmek için Lineer Regresyon yapılmıştır. P değeri 0,05 'in altında olan değerler, bağımsız risk faktörü olarak kabul edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre sosyal medya bağımlılığı ile yaş değişkeni ve bireyin sahip olduğu çocuk sayısı ile arasında negatif yönlü ilişki bulunmuştur. Ayrıca, psikolojik semptomlardan olan hostilite ve sosyal medya bağımlılığı arasında pozitif yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Social media is one of the uses of the internet which combines many benefits and losses. Social media, which has been used for many different purposes by many different age groups around the world, also brings about some problems. Over time, people may experience behavioral dependence, as people spend a lot of time on social networks, get to the center of their lives, or feel uneasy when they are away from social media. This dependence can be related to many psychological symptoms or individual's living standards. The aim of this study is to investigate the psychological symptoms of individuals with social media addiction in the Mediterranean region. The study was carried out with 2800 volunteers aged 18 and over in the Mediterranean region who were not prevented from participating in the survey. Participants were asked questions about social media addiction and psychological symptoms, as well as questions involving socio-demographic information. For these, the socio - demographic data form, the Behavior influence load form and the Brief Symptom Inventory scales were used. In the analysis conducted by using SPSS 21 program, the impact load of social media behavior was divided into three groups and One-Way ANOVA Analysis was used to analyze the difference between groups. In addition, Linear Regression was performed to estimate the relationship sizes of education, gender, marital status, number of children and age variables and short symptom inventory scale. P values below 0.05 were accepted as independent risk factors. According to the results of the analysis, a negative correlation was found between social media dependence and age variable and number of children. In addition, it was concluded that there was a positive correlation between hostility and social media addiction.