Marmara Bölgesinde cinsel bağımlılığın aleksitimi ve bağlanma ile olan ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sexual addiction, alexithymia and attachment in the Marmara Region of Turkey
- Tez No: 599675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası Projesi kapsamında yapılan bu araştırmada, Marmara bölgesindeki bireylerde cinsel bağımlılık düzeyinin belirlenmesi, cinsel bağımlılık üzerinde aleksitimi ve bağlanmanın etkisinin ortaya koyulması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda Marmara bölgesinde yaşayan 7894 kişiye anket uygulanmıştır. Uygulanan veri toplama aracında bağımlılık profiline ilişkin bilgileri de içeren sosyodemografik bilgi formu ile birlikte Toronto aleksitimi ölçeği ve Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri yer almaktadır. Verilerin analizinde SPSS 21.00 kullanılmış olup, betimleyici istatistikler ile birlikte regresyon ve ANOVA analizlerine yer evrilmiştir. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında ve %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre cinsiyet, medeni durum ve kaçınmacı bağlanmanın cinsel bağımlılığı azaltırken; sigara tüketim miktarı, alkol tüketim sıklığı, duygularını tanıma güçlüğü ve kaygılı bağlanma cinsel bağımlılığı azaltmaktadır. Duygularını tanıma güçlüğü ve kaygılı bağlanmada cinsel bağımlılığı olmayanların ortalamaları, düşük ve yüksek düzeyde cinsel bağımlılığı olanlardan; düşük düzeyde cinsel bağımlılığı olanların ortalamaları da yüksek düzeyde cinsel bağımlılığı olanlardan düşüktür. Duygularını ifade güçlüğünde yüksek düzeyde cinsel bağımlılığı yüksek olanların ortalamaları düşük düzeyde cinsel bağımlılığı olan ve cinsel bağımlılığı olmayanların ortalamasından yüksektir. Kaçınmacı bağlanmada ise düşük düzeyde cinsel bağımlılığı olanların ortalamaları, cinsel bağımlılığı olmayan ve yüksek düzeyde cinsel bağımlılığı olan katılımcıların ortalamalarından düşüktür. Aleksitimi ve bağlanmanın cinsel bağımlılık üzerindeki etkisi dikkate alınarak, cinsel bağımlılarda alektsitimi ve bağlanma örüntüsünün değerlendirilmesi ve klinisyenlerin bu doğrultuda terapi programları geliştirmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study which is created in Addiction and Mental Health Map of Turkey Project, determining the level of sexual addiction in individuals in the Marmara region and the effect of alexithymia and attachment on sexual dependence is aimed. For this purpose, 7894 people living in Marmara region were surveyed. The data collection tool included the socio-demographic information form, including information on the dependency profile, as well as the Toronto alexithymia scale and the Experiences in Close Relationships Inventory. SPSS 21.00 was used in the analysis of the data, and descriptive statistics, regression and ANOVA analyzes were evolved. The findings were evaluated at 95% confidence interval and 5% significance level. According to the findings of the study, gender, marital status and avoidant attachment decreased sexual dependence; while the amount of cigarette consumption, frequency of alcohol consumption, difficulty in recognizing feelings and anxious attachment reduce sexual dependence. The average of those who had difficulty in recognizing their emotions and anxious attachment were lower those who had low and high levels of sexual dependence; the average of those with low level of sexual dependence is lower than those with high level of sexual dependence. However, the average of those with high levels of sexual dependence in expressing difficulties is higher than the average of those with low levels of sexual dependence and without sexual dependence. In avoidant attachment, the mean of those with low levels of sexual dependence is lower than the mean of participants with low levels of sexual dependence. Taking into account the effect of alexithymia and attachment on sexual dependence, it is recommended to evaluate the attachment pattern and alexithymia of sexual addicts and clinicians to develop therapy programs accordingly.