Ektropionlarda lateral tarsal strip tekniği etkinliğinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 59969
  2. Yazar: ERHAN YAKUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Ektropion, kapak kenarının dışa dönmesidir. Çoğunlukla alt kapakta görülür. Hastaların en önemli şikayetleri gözlerinde sulanma ve kozmetik olarak hoş olmayan görünümleridir. Ektropionun tedavisi cerrahidir. 21 hastanın 27 gözüne Lateral Tarsal strip tekniğini uyguladık. Bunlardan 7 tanesini, serbest deri grefti, Z-Plasti, alt kapak traktörlerinin tars alt kenarına reinsersiyonu ve koter ameliyat teknikleriyle kombine ettik. Endikasyon olarak, lateral kantal tendon laksitesine bağlı olmayan horizontal kapak laksitesi ile direk lateral kantal tendon laksitesini ügüendiren kapak laksitelerini seçtik. 4 hastanın 7 gözüne ise horizontal kapak kısaltması, alt kapak redaktörlerinin reinsersiyonu ile kombine horizontal kapak kısaltması ve Lazy-T ameliyat telonklerini kullandık. Bunlar, genelde tarsal ektropion ve ciddi punktum eversiyonu ile birlikte ektropionun medialde daha belirgin olduğu vakalardı Tek başına veya diğer ameliyat teknikleriyle birlikte uyguladığımız lateral tarsal strip tekniğiyle olgularımı /m hiç birinde nüks görülmedi. Sadece ameliyat bölgesinde geçici olarak gelişen hassasiyet, lateral kantal açıda sekresyon ve birkaç vakada görülen kapak hematomları komplikasyonlardı. Ancak bir süre sonra bu komplikasyonlar kendiliğinden kayboldu. Bizim sonuçlarımıza göre, lateral tarsal strip tekniği, özellikle lateral kantal laksitelerine bağlı gelişen ektropionlarda tek başına veya diğer yöntemlerle birlikte estetik ve fonksiyonel bakımdan etkili bir yöntemdir. Ayrıca ameliyat süresinin kısa olması da tekniğin diğer bir avantajıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ectropion is an autward turning of the margin of the eyelid. Most cases occurs in the lower eyelid. The most important complaints of patients with ectropion is epiphora and cosmetically unaccepted appearence. The treatment of ectropion is surgical. We performed lateral tarsal strip technique to 27 eyes of 21 patients. In 7 eyes, we combined free skin graft, Z-plasty, reinsersion of lower lid retractors to the lower edge of tars and cautery with lateral tarsal strip technique. We sellected horizontal lid laxity with and without lateral canthal tendon laxity for the indication of surgery. We performed horizontal lid shortening, reinsersion of lower lid retractors with horizontal lid shortening and Lazy-T techniques to the 7 eyes of 4 patients. In these eyes, there were generally involvement of medial portion of the lid with tarsal ectropion and severe punctal eversion. There were no recurrence when we used lateral tarsal strip technique only or in combination with other techniques. Complications were transient tenderness of lateral canthal region, secretion in the lateral canthal angle and in a few eyes lid hematome. All these complications disappeared spontaneously. We found mat lateral tarsal strip technique alone or combination with other techniques are effective procedure especially in patient with ectropion caused by lateral canthal tendon laxity if we consider esthetical and functional outcome. Also short operation time is another advantage of this technique. 41