Künt oküler travma sonrası erken ve geç komplikasyonlar ile tedaviye yanıtlarının araştırılması
- Tez No: 59968
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Kunt travma sonucunda oküler dokularda meydana gelen erken ve geç komplikasyonlar ile tedaviye verdikleri yanıt araştırıldı. GATA Göz Hastalıkları kliniğine 1992-1997 yılları arasında kunt travma sonucu başvuran çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu hastalarda taş ve darp ile yaralanma ilk sırada yer almaktadır. Kunt travma sonucunda sık olarak gözlenen hifemanın büyüklüğünün; çekilme süresi, sekonder hemoraji riski ve sonuç görmeye etkisi arasında farklılık saptamadık. Hifema tedavisinde lokal steroid, sikloplejik veya mannitolün kullanımının sekonder hemoraji riski ve hifemamn çekilme süresini etkilemediğini gözledik. Hifemanın tedavisi olguya spesifik olmalıdır. Kunt travma gelişmiş olgularımızda 2 yıllık izlem sonunda % 20.5 oranında geç başlangıçlı glokom gözlemledik. Medikal tedaviye iyi yanıt veren olgularımızın yanısıra geç dönemde optik atrofi ile başvuran olgularımızın varlığı dikkat çekicidir. Tek taraflı açık açılı bir glokom olgusunda travma hikayesi sorgulanmalı, diğer gözde dikkatle taranmalıdır. Açı resesyonlu olguların uzun ve dikkatli bir takibi gerekmektedir. Glokom gibi bir komplikasyonla sonuçlanabilecek bu değişikliğe karşı uyanık olunmalıdır
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, we researched the early and late complications and the response to the therapy in ocular tissues that was caused by blunt trauma. Most of patients who applied to GATA Ophthalmology Deparment in 1992- 1997 with blunt trauma were male and most of the injuries were due to assult and stone. We have noticed that the size of hyphaema which has been observed rather frequently after blunt trauma, does not affect the absorbtion time and the risk of the rebleeding and the final visual- outcome. We have also observed that the use of local steroid, cycloplegics or mannitol in the therapy of hyphaema does not influence the risk of rebleeding and the absorbtion time of hyphaema. The therapy of hyphaema should be specific to each case. After observing the blunt trauma cases for two years we have noticed late- onset glaucoma in 20.5 % of these cases. It is interesting that besides the cases that responded positively to the medical therapy, there were also some cases that had developed optic athropy before applying our clinic. Unilateral open angle glaucoma cases require careful questioning of trauma story and careful examination of the fellow eye. Those cases that have angle recession require long and careful observation. We should be careful for this change that may develop some serious complications like glaucoma. 34