Şaşılık cerrahisi sonrası kornea topografisi ve refraksiyon değişiklikleri
  1. Tez No: 59970
  2. Yazar: AHMET TOSUNCUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ALTINSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Kliniğimizde prospektif olarak şaşılık ameliyatı uygulanan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası refraksiyon değişiklikleri ile korneal topografîk değişiklikleri incelendi. Bunun için ameliyata alman 26 hastanın 38 gözünün ameliyat öncesi ve sonrası sikloplejili refraksiyon değerleri ölçüldü ve kompütarize Eye-Sys (Eye-Sys teknolojisi) kullanılarak korneal topografileri yapıldı. Ameliyat öncesi ve sonrası refraksiyon değerleri sferik ve meridyonel eş değerleri dikkate alınarak karşılaştırıldı. Ayrıca hastaların biyometrik ölçümleri de dikkate alındı. Karşılıklı yatay rektus kaslara müdahale edilen şaşılık grubunda 180 derecelik meridyende anlamlı refraktif değişiklik tespit edildi. Bu değişiklik kurala uygun astigmat şeklindeydi. Ameliyat öncesi ve sonrası sferik eş değerde anlamlı bir fark bulunmadı. Yine ameliyat sonrası ortalama K- değerlerinde anlamlı değişiklikler bulunmasına karşın, bu değişikliklerin büyük çoğunluğu 1 diyoptiriden azdı. Çalışmanın sonucunda şaşılık ameliyatlarından sonra erişkinlerde tashih edilmemiş görme keskinliğinde azalmaya neden olabilecek refraksiyon değişikliklerin ortaya çıkmıştır. Bu refraksiyon kusurları ameliyat sonrası düzeltilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY We prospectively evaluated corneal topographic and refractive changes following strabismus surgery. 26 patients (38 eyes) undergoing strabismus surgery were included in this study. Corneal topograhpic measurments were taken in addition to cycloplegic refraction pre- and postoperatively. Pre-and postoperative refraction were compared using spherical and meridional equivalents. Biometrica! measurements were compared pre-and postoperatively. We found statisticaly significant increase in the refractive power at 180 degree in the group who had undergone two horizontal rectus surgery. There was no statisticaly significant change in the spherical equivalent following strabismus surgery. It is also found that statisticaly significant changes in the mean K-values occured after surgery but this changes were less than 1 diopter in the majority of cases. It is concluded that refractive changes following strabismus surgery may result in reduced uncorrected visual acuity and this refractive errors must be corrected appropriately. 35