Hemofagositoz seyrinde gelişen akut korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği hastalarında prognoz belirteçleri
Markers of prognosis in patients with acute heart failure with preserved ejection fraction developing in the course of hemophagocytosis
- Tez No: 599695
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM BOZKURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Kardiyoloji, Hematology, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
GİRİŞ: Hemofagositik sendrom, şiddetli sistemik inflamasyonun prototipi olan klinik bir durumdur. Klinik prezantasyonu özgül ve özgün olmayan bulgular içerdiği için hastalar, çoğunlukla geç tanı ve tedaviye bağlı kaybedilir. Bu sendromun çoklu sistem bulguları içinde korunmuş ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetmezliği gelişimi, aşırı inflamatuar sitokin salınımına sekonder miyokard depresyonu, akut dönemde hasta mortalite ve morbiditesini doğrudan etkilemektedir. AMAÇ-YÖNTEM: Bu iki ölümcül komponentin (HS-HFpEF) birlikte seyrettiği yoğun bakım hastalarında, hastane içi mortalite belirteçlerini ve rutin izlemde kullandığımız ucuz, kolay elde edilebilir ve güvenli laboratuvar verilerinin hasta sonlanımına etkisini, geriye dönük incelemeyi amaçladık. Ocak 2013- Eylül 2018 arasında Ege Üniversitesi Hastanesi İç Hastalıkları yoğun bakım ünitesinde yatan 3090 hastanın geriye dönük dosya taramasından hemofagositik sendrom tanısı alan 63 hastanın değerlendirilmeler sonucunda 39 ' unda eşlik eden HFpEF saptanmıştır. 39 hasta üzerinden analizler yapılmıştır. BULGULAR: 39 hastanın %36'sı (14 hasta) erkek, %64'ü (25 hasta) kadın olarak saptandı. HS etyolojisi 10 hastada enfeksiyon, 20 hastada romatolojik hastalıklar, 3 hastada malignite olarak tesbit edildi. 6 hastada ise sebep bulunamadı. Hastaların % 25,6'sı (10 hasta) izlemde kaybedilmiştir. Yapılan tek değişkenli analizde; KTO, NT-proBNP, ferritin, CRP, albumin seviyelerindeki zamanla değişim mortalite belirleyicileri olarak tespit edildi. Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulundu (sırasıyla p=
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Hemophagocytic syndrome is a clinical condition that is a prototype of severe systemic inflammation. Because the clinical presentation includes non-specific and non-typical findings, patients are often lost due to late diagnosis and treatment. Development of preserved ejection fractional heart failure in multiple system findings of this syndrome, myocardial depression secondary to excessive inflammatory cytokine release, directly affects patient mortality and morbidity in the acute phase. AIMS&METHODS: The aim of this study was to evaluate the effects of in-hospital mortality indicators and cheap, easy-to-use and safe laboratory data used in routine follow-up in intensive care patients with these two lethal components together. Between January 2013 and September 2018, from a retrospective file screening of 3090 patients in the intensive care unit of Ege University Hospital, as a result of evaluations of the 63 patients who were diagnosed with hemophagocytic syndrome, accompanying HFpEF was found in 39 patients. The analyzes were performed on 39 patients. RESULTS: Of the 39 patients, 36% (14 patients) were male and 64% (25 patients) were female. The etiology of HS was identified as infection in 10 patients, rheumatic diseases in 20 patients and malignancy in 3 patients. In 6 patients, cause couldn't be identified. 25.6% of the patients (10 patients) died at follow-up. In the univariate analysis; changes in CTR, NT-proBNP, ferritin, CRP and albumin levels over time were identified as predictors of mortality. The results were statistically significant (p =