Hematolojik bulgularla seyreden bruselloz hastalarında kemik iliği biyopsi sonuçları
The biopsy results of bone marrowe with bruselloz patients lasting with hematologic findings
  1. Tez No: 236154
  2. Yazar: MAHMUT SÜNNETÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRETTİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Brucella cinsi bakterilerin etkeni olduğu bruselloz; dünyada önemli halk sağlığı problemidir. Tarım ve hayvancılığın yaygın geçim kaynağı olduğu ülkemizde, bruselloz, hem insanlar hem de hayvanlar için önemli bir sağlık sorununu oluşturmaktadırLökopeni ve anemi gibi hematolojik anormallikler insan brusellozunun seyrinde yaygın görülürken, trombositopeni, pansitopeni ve bisitopeni nadir görülmesine rağmen geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde sorun olarak kalmaya devam etmektedir. Bu yüzden brusellozun sık olarak karşılaştığı ülkelerde ve bölgelerde hematolojik bulguların etiyolojisinde bruselloz akılda tutulmalıdır.RES'in hastalığı olan brusellozda; etken lenfatiklere girer ve regional lenf ganglionlarında çoğalır. Daha sonra lenf kanalları ile ductus thoracicusa ve buradan genel dolaşıma geçerek karaciğer, dalak ve Kİ gibi parankiması bol organlara yerleşip üremekte ve bunula beraber hastalık tablosu ortaya çıkmaktadırKemik iliği ve dalak bu enfeksiyon ile yaygın olarak tutulur ve kendini hematolojik bulgularla gösterir. Bu çalışmada 2006?2009 yılları arasında kliniğimize Hematolojik Bulgularla Seyreden bruselloz tanısı ile takip ve tedavi edilen 23 kadın ile 7 erkek olmak üzere toplam 30 hastanın klinik ve laboratuvar parametreleri ile aldıkları tedaviler değerlendirildi. Bruselloz tanısında; mikroorganizmanın izolasyonundaki güçlüklerden dolayı serolojik yöntemlerden daha fazla yararlanılmaktadır. Serumda Wright aglütinasyon testi 1/160 ve üzeri, titrede olanlar bruselloz olarak kabul edildiBütün hastaların tedavilerinde rifampisin ve doksisiklin temel olmak üzere üçüncü antibiyotik olarak ise streptomisin, siprofloksasin veya TMP-SMZ birisi eklendi. Hastalarımıza verilen tedavinin süresi en az 6 hafta en fazla 12 hafta olmak üzere ortalama 7,8 hafta idi. Hastaların 30'u şifa ile taburcu edildi.Bu çalışmada; Bruselloz hastalarında hematolojik bulguların etiyolojisi hala daha net olmadığından Kemik iliğinde granülamasyon, hemofagositoz, hipoplazi ve hipersplenizm suçlanmaktadır. Biz de hematolojik bulgularla seyreden kendi takip ettiğimiz bruselloz hastalarımızda Kİ biopsi sonuçlarını ve periferik yaymalarda oluşmuş olan hematolojik değişikleri inceleyerek nedenleri bulmayı amaçladık
Özet (Çeviri)
Brucellosis is an important public health problem in the world and is caused by the bacteria of the Brucella genus. Brucellosis is an important health problem both for humans and animals in our country where stock-breeding and agriculture are a common means of subsistence. Hematological abnormalities such as leukopenia and anemia are common in the course of human brucellosis. Although thrombocytopenia, pancytopenia and bicytopenia are rarely seen, it still remains an important health problem in developing and underdeveloped countries. For this reason in regions and countries where brucellosis is frequently encountered, brucellosis should be considered in the etiology of hematological findings.Brucellosis involves primarily the reticuloendothelial system (RES). Organisms enters into lymphatics and replicates in lymph nodes. Then via lymphatics enter into ductus thoracicus and from here into circulation. Organisms then localize and replicate in organs rich in parenchyma like liver, spleen and bone marrow, then clinical disease follows.Spleen and bone marrow are involved severely and is manifested by hematological findings. In this study, we enrolled 30 patients, admitted to our department between years of 2006?2009 with diagnosis of brucellosis, consisting of 23 women and 7 men that had hematological findings during the course of the disease. We assessed clinical and laboratory parameters and treatment they received. Because of diffîculties in isolating microorganisms, serologic tests are more utilized. Patients with Wright agglutination test in a titer of 1/160 or higher were diagnosed with brucellosis.All patients were treated principally with both rifampicin and doxycyclin together with one of the following being the third antibiotic: streptomycin, ciprofloxacin and TMP-SMX. Treatment duration was minimally 6 weeks and maximally 12 weeks with mean duration of 7,8 weeks. All the patients were recovered.Since etiology of hematological findings in brucellosis still is not clear granulation, hemophagocytosis, hypoplasia of bone marrow and hypersplenism are accused. We aimed to fınd out the causes by evaluating hematological changes in bone marrow biopsies and peripheral smears.