Experimenting with some data mining techniques to establish pediatric reference intervals for clinical laboratory tests
Tıbbi laboratuvar testlerinin pediyatrik referans aralıklarının belirlenmesi için bazı veri madenciliği teknikleri ile deneyler
- Tez No: 599709
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SEVİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tezin amacı, bir multi-disipliner çalışma olan pediyatrik referans aralıklarının laboratuvar test sonuç verilerinden hesaplanması projesi genel şemsiyesi altında bazı veri madenciliği teknikleri kullanarak farklı veri setleri üzerinde deneyler yapmaktır. Geleneksel yöntemler yetişkinler için uygulanabilse de, bu kuralları çocuk hasta gruplarına uygulamak zor ve zahmetlidir. Bu ihtiyacı gidermek için bu çalışma, veri madenciliği teknikleri ile referans aralığı oluşturma işlemini kolaylaştırmak amacıyla geliştirilmiştir. Bu amacı gerçekleştirebilmek için, uzmanların laboratuvar test verilerini kolayca yüklemelerine ve hızlı veri madenciliği işlemleri gerçekleştirmelerine olanak tanıyan bir araç geliştirilmiştir. Bu araç sayesinde uzmanlar filtreleme, yaş, cinsiyet ve tanıya ilişkin verilerin dağılımını inceleme ve makine öğrenmesi algoritmaları uygulama gibi veri madenciliği tekniklerini uygulayarak hastane veya cihaza dayalı çalışmalar yapıp klinik doğruluğunu gözden geçirdikten sonar kabul edilebilir bir referans aralığı olarak yayınlayabilecekler. The Canadian Laboratory Initiative on Pediatric Reference Intervals (CALIPER) tarafından belirlenen pediatrik referans aralıkları, geliştirilen araç ile yapılan deneyler için kullanılmış ve sonuçlar CALIPER tarafından yayınlanan referans aralıklarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak, laboratuvar test verilerinden referans aralıkları oluşturma sürecinde klasik istatistiksel yöntemler yerine geliştirilmiş araçlarla veri madenciliği teknikleri kullanılarak daha hızlı ve daha etkili sonuçlar elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
Aim of this thesis is to conduct some experiments on different datasets by using some data mining techniques under the multi-disciplinary study of establishing pediatric reference intervals from laboratory test results. While traditional methods can be applied for adults, it is difficult and inconvenient to apply these rules for pediatric patient groups. In order to resolve this need, this study has been performed to make the reference interval establishment process easier with data mining techniques. To achieve this goal, a tool has been developed to allow specialists to easily load laboratory test data and to perform rapid data mining operations. With the help of this tool, specialists will be able to apply data mining techniques such as filtering, examine the distribution of parameters age-, gender-, and diagnosis-related data and apply machine learning algorithms in their reference interval studies based on hospital or device and publish it after reviewing their clinical accuracy. Pediatric reference intervals established by The Canadian Laboratory Initiative on Pediatric Reference Intervals (CALIPER) are used for the experiments on developed tool and the results were compared with the reference intervals published by CALIPER. As a result, by using data mining techniques via developed tool instead of classical statistical methods through the process of establishing reference intervals from laboratory test data, we can obtain faster and more effective results.