Investigation of neutron shielding properties from 252cf source
252cf kaynaklı nötronların zırhlanma özelliklerinin araştırılması
  1. Tez No: 599724
  2. Yazar: SAMEER DHARI SALIH AL-OBAIDI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSKENDER AKKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Radyonüklidlerin kararlı olması için, dönüşüm işlemi sırasında bazı parçacıkları yayması gerekir ve bu yayılan parçacıklara radyasyon denir. Alfa, beta ve gama radyasyonuna ek olarak, bu nükleitler aynı zamanda bir nötron yaya Gilir ve nötron en önemlilerinden biri olarak kabul edilir. Bazı uygulamalarda, nötron nükleer reaksiyonlarla oluşturulabilir. Nötron nötr bir parçacık olduğundan, algılanmasını ve kontrolünü zorlaştırır. Bu nedenle, nötron, proton, elektron veya gama ışınları gibi diğer radyasyonlardan daha tehlikelidir. Bu nedenle, nötrondan koruma önemli bir konudur. FLUKA, madde ile radyasyon etkileşimi ile ilgili tüm süreçleri simüle etmek için kullanılabilecek bir Monte Carlo kodudur. Bu tezde 252Cf nötron kaynağı koruma parametreleri, 2011.2c versiyonunun FLUKA simülasyon kodu kullanılarak simule edilmiştir. Giriş dosyalarında, ışın özellikleri, problemin geometrisi, malzeme tanımı, fiziksel özelliklerin ayarları ve puanlama seçenekleri giriş parametreleri olarak kullanılmıştır. Bu seçeneği göstermek için Flair giriş kartları kullanıldı ve sırayla kullanılması gerekmektedir. FLUKA giriş dosyaları aşağıdaki şekilde düzenlenmelidir: Dosya başlığı, kullanılan ışının özellikleri, geometri problemi tanımı, malzeme tanımı, malzeme ve bölgelerin atanması, fiziksel ayarlar, taşıma kartı, puan seçenekleri ve USRBDX ve USRBIN dedektörleri tanımlama kartları. Simülasyonlar 106 ana parçacık ile başlamıştır ve program 5 çalışma döngüsü için çalışmaktadır. Ayrıca, deneysel çalışma birkaç nötron parametresini ölçmek için kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Radionuclides in order to be stable, should emit some particles during the transformation process and those emitted particles are called radiation. In addition to alpha, beta and gamma radiation, these nucides also emit a neutron and which is considered one of the most important one. In some applications, the neutron can be created by nuclear reactions. Because neutron is neutral particle, this makes it′s detection and control difficult. Thus, the neutron is more dangerous than other radiation such as proton and electron or gamma rays. Therefore, protection from neutron is an important issue. FLUKA is a Monte Carlo code that can be used to simulate all the processes that are related to radiation interaction with matter. In this thesis 252Cf neutron source shielding parameters have been simulated by using FLUKA simulation code of version 2011.2c. Inputs files options as beam characteristics, the geometry of problem, definition of material, settings of physical properties and score options have been used. Flair input cards was used to represent these option and it should be used sequentially. FLUKA input files should be arranged as follows: File title, characteristics of the beam in use, geometry problem description, material definition, assignment of materials and regions, physical settings, transport card, score options and USRBDX and USRBIN detectors definition cards. The simulations started with 106 primary particles and the program runs for 5 running cycles. Also, the experimental work have been used to measured several neutron parametrs.