Imaging and evaluating the memory access for malware
Zararlı yazılımlar için bellek erişimlerinin görüntülenmesi ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 599734
  2. Yazar: ÇAĞATAY YÜCEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HASAN KOLTUKSUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Kötü amaçlı yazılım analizi adli bilişsel bir süreçtir. Zararlı yazılım; başarılı bir şekilde hedef bilgisayara bulaştıktan, amaçladığı zarar hedef bilgisayarda oluştuktan ve yazılım kendini tam ölçekte gösterdikten sonra ancak çalıştırılabilir dosyanın hedefi ve yapısı gerçek anlamda anlaşılabilir. Zararlı yazılım analizi ile elde edilen bu bulgular kötü amaçlı yazılım imzalarına dönüştürülmekte; antivirüs veritabanları ve tehdit istihbarat değişim platformları arasında paylaşılmaktadır. Bu çok değerli bilgiler daha sonra kötü amaçlı yazılımların daha fazla yayılmasını önlemek amacıyla saptama/önleme mekanizmalarında kullanılır. Bu süreçte kötü amaçlı yazılım örneğinin analizi iki kategoriye ayrılır: statik analiz ve dinamik analiz. Statik analizde çalıştırılabilir dosya, tersine mühendislik yazılımları aracılığıyla kaynak koduna geri döndürülüp analiz edilirken, dinamik analiz, çalıştırılabilir dosyanın dışarıya kapalı bir ortamda çalıştırılmasını ve davranışlarının analizini içerir. Hem statik hem de dinamik analiz, paketleme, perdeleme, ölü kod ekleme, sanal makinenin algılanması ve hata ayıklama önleme teknikleri gibi analiz önleme teknikleriyle sınırlıdır. Öte yandan bellek üzerinden gerçekleştirilen analiz işlemleri bu sınırlamalarla gizlenemez ve bilgisayar sistemlerinin modellerinin icadından bu yana herhangi bir yazılım için kaçınılmazdır. Bu nedenle, bu araştırmada, kötü niyetli eylemler için bellek işlemleri ve bellek erişim örüntüleri incelenmiş, bellek erişim görüntülerinin çıkarılması için yeni bir yaklaşımın katkısı litaretüre sunulmuştur. Bu çıkarma yöntemine ek olarak, bu görüntülerin tespiti ve karşılaştırma için nasıl kullanılabileceği görüntü karşılaştırma tekniği ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Malware analysis is a forensic process. After infection and the damage represented itself with the full scale, then the analysis of the attack, the structure of the executable and the aim of the malware can be discovered. These discoveries are converted into analysis reports and malware signatures and shared among antivirus databases and threat intelligence exchange platforms. This highly valuable information is then utilized in the detection mechanisms in order to prevent further dissemination and infections of malware. The types of analysis of the malware sample in this process can be grouped into two categories: static analysis and dynamic analysis. In static analysis, the executable file is reverted to the source code through disassemblers and reverse engineering software and analyzed whereas dynamic analysis includes running the sample in an isolated environment and analyzing its behavior. Both static and dynamic analysis have limitations such as packing, obfuscation, dead code insertion, sandbox detection, and anti-debugging techniques. Memory operations, on the other hand, are not possible to hide by these limitations and inevitable for any software since the inventions of the computational models. Therefore, in this research, memory operations and access patterns for the malicious acts are examined and a contribution of a novel approach for extracting of memory access images is presented. In addition to extraction, methods of how these images can be used for detection and comparison is introduced through an image comparison technique.