Prolaktinoma tanılı hastalarda beyin ak madde traktlarındaki değişikliklerin difüzyon tensör görüntüleme (DTI) ile gösterilmesi ve dtı parametrelerinin nörobilişsel değişiklikler ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Displaying changes in brain white matter tracts in patients diagnosis with prolactinoma by diffusion tensor imaging (DTI) and evaluating the relationship of dti parameters with neurocognitive changes
- Tez No: 844519
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR KADIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı medikal tedavi ile izlenen prolaktinomalı hastaların nörobilişsel fonksiyonlarının sağlıklı kişilerle karşılaştırılması ve difüzyon tensör görüntülemedeki değişikliklerle ilişkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya medikal tedavi ile izlenen 37 prolaktinoma tanılı hasta dahil edilmiştir. Beyindeki yapısal farklılıkların saptanması için objektif bir tüm beyin görüntülemesi ve difüzyon tensör inceleme(DTI) tabanlı bir morfometri yaklaşımı kullanıldı. Bilişsel fonksiyon testleri ve DTI prolaktinomalı hastaları ile yaş, cinsiyet ve eğitim durumu uyumlu 37 sağlıklı kontrol grubuna uygulandı. Her iki gruba uygulanan DTI görüntülemenin ve bilişsel fonksiyon testlerinin sonuçları arasındaki ilişki incelendi. Bulgular: Prolaktinoma tanılı hastalarda sağlıklı popülasyona göre anlık ve uzamış bellek, öğrenme, dikkat ve dil işlevi gibi bilişsel fonksiyonlarda bozulmalar saptandı. Her iki grubun DTI karşılaştırmasında Sağ arcuat fasciculus, Sol superior longitudinal fasciculus 1 ve Sağ unsinat fasciculus traktları anlamlı olarak farklı izlendi. DTI'da anlamlı farklılık saptanan bu 3 traktın başlangıç prolaktin düzeyi, adenom boyutu, tedavi sonrası prolaktin düzeyi, kümülatif kabergolin dozu, aktif ilaç kullanımı, yaş, cinsiyet ve eğitim durumu ile korelasyonu yoktu. DTI'da farklılık izlenen traktlar ve nörobilişsel testler ile yapılan korelasyon sonucunda sağ unsinate fasikül traktının uzamış hafıza ve toplam hatırlama, dikkat, işleyen bellek, semantik bellek, dil alanı fonksiyonları ve anksiyete duygudurumu ile korelasyonu olduğu saptandı. Sonuç: DTI ile karşılaştırdığımız 42 tane trakttan Sağ arcuat fasciculus ve Sol superior longitudinal fasciculus traktları ile Sağ unsinat fasciculus traktının anlamlı değişikliği bu hasta grubunda ilk defa ortaya kondu. Bu değişikliğin bilişsel fonksiyonlardaki değişiklik ile yapılan korelasyonda Sağ unsinate fasikül ile olan anlamlı korelasyonu prolaktinoma hastalarındaki kognitif bozulmayı aydınlatmada ilerideki çalışmalara yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to compare the neurocognitive functions of prolactinoma patients undergoing medical treatment with healthy individuals and to examine their relationship with changes in diffusion tensor imaging. Materials and Methods: 37 patients diagnosed with prolactinoma and who were undergoing medical treatment participated in the study. Objective whole brain imaging and a diffusion tensor examination (DTI)-based morphometry approach were used to detect structural differences in the brain. Cognitive function tests and DTI were applied to both prolactinoma patients and a healthy control group of 37 participants similar in terms of their age, gender and education level. The relationship between the results of DTI imaging and cognitive function tests applied to both groups was examined. Results: When compared to the healthy population, impairments in cognitive functions such as immediate and prolonged memory, learning, attention and language function were detected in patients diagnosed with prolactinoma. In the DTI comparison of both groups, the Right arcuate fasciculus, Left superior longitudinal fasciculus 1 and Right uncinate fasciculus tracts were found to be significantly different. These 3 tracts, for which significant differences were detected in DTI, had no correlation with initial prolactin level, adenoma size, post-treatment prolactin level, cumulative cabergoline dose, active drug use, age, gender and educational status. As a result of the correlation with the tracts with differences in DTI and neurocognitive tests, it was revealed that the right uncinate fasciculus tract was correlated with prolonged memory and total recall, attention, working memory, semantic memory, language functions and anxiety mood. Conclusion: Among the 42 tracts we compared with DTI, significant changes in the Right arcuate fasciculus and Left superior longitudinal fasciculus tracts and the Right uncinate fasciculus tract were revealed for the first time in this patient group. The significant correlation of this change with the change in cognitive functions and its ix relationship with the right uncinate fasciculus may be a guide for future studies to shed light on the cognitive impairment in prolactinoma patients.