Çocukluk çağı femur diafiz kırıklarının tedavisi (İntramedüller çivilemenin femur üst uç anatomisi ve fazla büyüme yönünden geç sonuçları)
The Treatment the diaphyseal fractures of the femur in childhood (Late results of intramedullary nailing with respect to proximal femoral anatomy and overgrowth)
  1. Tez No: 59984
  2. Yazar: NURETTİN HEYBELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY CENTEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Bu çalışmada çocukluk çağı femur diafiz kırıklarının tedavisinde uygulanan yöntemlerden biri olan intramedüller çivilemenin femur üst uç anatomisi ve fazla büyüme yönünden geç dönem etkileri araştırılmıştır. Beş ile 16 yaşları arasında Küntscher çivisi ile osteosentez uygulanan 18 hastanın klinik ve radyolojik incelemeleri yapılmıştır. Ortalama takip süresi 15 + 5/12 yıldır. Olguların karşılaştırmalı alt ekstremite incelemelerinde Kuadriseps adelesinde atrofi dışında anlamlı istatistiksel fark saptanmamıştır. Hastalar öpere edildikleri yaşa göre erken çocukluk ve adölesans olarak iki alt gruba ayrılarak tekrar karşılaştırılmışlardır. Küçük yaşlarda öpere edilen olgularda, adölesanlara oranla fazla büyüme miktarının ve trokanter major büyüme sorunlarının daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Femur kırıklarında intramedüller çivilemenin adölesanlarda, küçük çocuklara oranla daha güvenli olduğu sonucuna varılmıştır, bununla birlikte konservatif tedavi yöntemlerin uygulanamadığı durumlarda çocukların femur kırıklarının tedavisinde hala önemli bir seçenek olarak bulunmaktadır. 99
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET- SUMMARY We have studied the long term effects of intramedullary nailing of childhood femoral fractures with respect to proximal femur anatomy and overgrowth. Eighteen patients, between five and 16 years of age who were operated with Kiintscher nails were assessed by clinical and radiological methods. The mean follow-up time was 15 and 5/12 years. There were no statistically significant differences in the comparison of the lower extremities of the patients except the atrophy of the quadriceps muscle. The patients were compared in two subgroups divided according to the time of intervention, that is childhood and adolescence. In patients who were operated in early childhood, more growth arrest of the greater trochanter and overgrowth of the femur was detected compared to the adolescents. It was concluded that intramedullary nailing of the femur fractures in adolescents is safer than when it was performed in early childhood, however it still has a role when treating femur fractures in children if conservative methods fail. 100