X-ışını fraktinasyonunun (diyagnostik dozda) kırık onarım dokusuna etkileri
- Tez No: 59986
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
64 F- ÖZET Bir ay süre ile laboratuar koşullarında takibi yapılan ve herbir kümesi on tavşandan oluşan üç küme tavşanın denek olarak kullanıldığı çalışmada; lokal anestezi uygulamasını takiben aynı taraf fîbulalar yatrojenik olarak kırılıp tip I açık kırık oluşturulmuştur. Kırık iyileşmesi sırasında fraksiyone olarak, aynı diagnostik dozda ve eşit uzaklıktan x-ışınlan uygulanmış, bunu takiben kırık alanlarını içeren histolojik preparatlar ışık mikroskopunda incelemeye tabi tutulmuştur. Kontrol kümesi olan küme A' da ve 20 birim dozun uygulandığı küme B'de kırık iyileşmesi normal olup küme C'de (40 birim doz uygulama) kırık kaynamasının kalitatif olarak geri kaldığı gözlemlenmiştir. Sonuçlar göz önünde tutulduğunda, kırık izlenmesi sırasında çekilecek röntgen filmlerinin azaltılarak yerinin mümkün olduğu kadar diğer diyagnostik tanı yöntemlerine (ultrasonografi vb.) bırakılması ve ardarda çekilen röntgen filmlerinin sayısının mümkün olduğunca azaltılması gerektiğini gördük. Bunun kırık kaynamasında olumsuz etkenlerden birini ortadan kaldıracağına inanıyoruz. G- SUMMARY Three groups of rabbits composed of 10 animals in each group were used in this study. They were followed under laboratory conditions. After application of the local anaesthesia, same side fibulas were broken as iatrogenic and Type I open fracture were brought about. X-ray in the same diagnostic dosages from equal distances were applied as fractionated during healing of the fracture. Then, histological preparations from fractured area were investigated under light microscope. Healing of the fracture in Group A (control) and in the Group B in which 20 units dosage were applied was normal. However, it was observed that the healing of the fracture in the Group C in which 40 units dosage was used delayed. Results of the the study suggested that numbers of x-ray taken during following of the fracture healing should decrease and other diagnostic methods (ultrasounds, etc.) should be used in place of x-ray. We believe that it will prevent one of the adverse effects in the union of the fracture.
Özet (Çeviri)